THE ILLS: DYNAMICKÝ I SNIVÝ SHOEGAZE Z BRATISLAVY

the illsTHE ILLS – ORNAMENTAL OR MENTAL (VLASTNÝ NÁKLAD 2016)

Post-rock? Shoegaze? Math-rock? Zo všetkého kúsok, no najmä potrebný nápad na pesničku bez spevu, ktorá môže trvať aj osem minút, a neomrzí. Núti poslucháča zasnívať sa a spolu s kapelou sa pozerať  na topánky. The Ills v zložení Martin Krajčír (gitara), Ľuboš Hodás (bicie), Peter Berák (basgitara) a Miroslav Luky (gitara) si album Ornamental or Mental vydávajú sami a k počtu desiatok odohraných koncertov im momentálne pribudla pozvánka na renomovaný festival Iceland Airwaves.

The Ills sa objavili pred ôsmimi rokmi, a možno je to dnes banálne konštatovanie, ale ľudia, ktorí majú blízko k nezávislej muzike, už vtedy vedeli, že pôjde o veľkú vec. Kapela, ktorá ako vlastné lásky spomína The Cure, Cocteau Twins alebo My Bloody Valentine, nahrávala doma v izbe, v skúšobni aj v profesionálnom štúdiu. Časom sa hudobne posúvala od „čistého“ shoegazu viac do post-rockových polôh, stále s podivuhodnou precíznosťou a matematickou presnosťou. Na novom albume sa prejavila sila, ukrývajúca sa kdesi v úzadí, „pod pokrievkou“ hudobných kompozícií. Kombinácia gitarovej špiny, až punkovej (a preto milej) oddanosti a viery vo vlastné hudobnícke schopnosti neraz vyústi do virtuóznych sól a skladbu, ktorá graduje z pokojného rozjímania do šialenosti (Seed Wishes), strieda typicky math-rocková (4:17), pôsobiaca ako presná ukážka žánru.

Úvodná pieseň s pracovným názvom Od Tatier k Dunaju (Cross The Seas My New Disease) pomaly rozohráva nálady, ktoré sa stupňujú až k záverečnej skladbe. Skladba Waltz on Mars poslucháča „vytrápi“ atmosférickými pasážami, ale končí sa v potemnelom shoegazovom opare. Záverečnú Laugh Will Tear Us Apart si obľúbite už len pre názov odkazujúci k Joy Division, no nejde „len“ o prvoplánový vtip, skladba v niektorých zo svojich skrytých zákutí púta aj „pankáčinou“, ktorá je priama a živelná. Album s nesmierne bohatými odtieňmi radosti z hudby. Večer si The Ills zahráme v programe 120 minút s hudbou, okrem piatich noviniek zaznejú aj staršie skladby.

Matej Lauko