FUNK, DISCO A ROCK NA ALBUME TEMET, „PÚŠTNEJ“ SKUPINY IMARHAN

Imarhan - Temet (City Slang, 2018)

Imarhan - TemetSkupina Tuaregov s názvom Imarhan, pôsobí na hudobnej scéne od roku 2008. Pochádza z provincie Tamanrasset, ktorá sa nachádza v južnom Alžírsku. Jej piati členovia vyrastali ako utečenci v alžírskom exile. Frontman Sadam a jeho štyria spoluhráči prichádzajú s posolstvom, ktorého hlavným mottom je propagácia ich kultúry v zahraničí. Názov Imarhan je výzvou k medzinárodnej spolupráci a k väčšej solidarite.

Zmodernizovať púštne blues a priblížiť ho k súčasnej svetovej hudobnej tvorbe sa im podarilo už na bezmennom debutovom albume z roku 2016. V ich jazyku tamašek spievali o živote v exile, sociálnych problémoch a nádejach dnešných kočovníkov. Namiesto tradičných tuník, ktoré sú typické pre ich krajanov, nosili kožené bundy a mikiny s kapucňami. Kapela si rýchlo získala uznanie za svoju poéziu a za svojrázny mix tradičnej a modernej hudby.

Imarhan patria ku generácii afrických hudobníkov, ktorí mali prístup k internetu a aj k súčasnej hudbe celého sveta. Počúvali množstvo anglo-americkej hudby, čo sa odráža v ich skladbách. Vytvorili si svoj vlastný hudobný štýl, ktorý spočíva v netypických gitarových linkách a v svojráznej, dynamickej rytmike.

Imarhan 2017Pred vydaním druhého albumu boli zverejnené videoklipy k piesňam Azzaman, Tamudre a Ehad Wa Dagh. Vznikol aj hodinový dokument o skupine, režírovaný uznávaným nezávislým filmovým tvorcom Vincentom Moonom, ktorý bol premietaný na filmovom festivale Clermont-Ferrand. Videoklip k piesni Ehad Wa Dagh bol zrealizovaný v špeciálnom vizuálnom režime v nemenovanom parížskom nočnom klube. V kontraste sú v ňom zábery z domova tejto saharsko- alžírskej skupiny, ktoré symbolizujú súčasné rozdelenie sveta.

Názov albumu Temet znamená v ich rodnom jazyku tamašek – Spojenie. Jednotlivé skladby sú zväčša energické a oproti ich skladbám z minulosti v nich vo väčšej miere pulzujú prvky funku, disca a rocku. Album bol nahrávaný začiatkom roka 2017 v Paríži. Kapela si ho produkovala sama za asistencie producenta Patricka Votana a hudobníka menom Eyadou Ag Leche, ktorý je členom skupiny Tinariwen. Album Temet predstavuje pre Imarhan veľký kreatívny a umelecký skok. Právom sa preto táto skupina prediera medzi popredných predstaviteľov tzv. novej vlny tuaregskej hudby. Vo svojich piesňach vyzývajú k jednote a zároveň pripomínajú, že všetci ľudia sveta sú prepojení. Ich nevšednú atmosféru si môžete vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Imarhan)