FÚZIE ZUZANY MIKULCOVEJ BUDÚ SPÁJAŤ HUDOBNÍKOV AJ V TOMTO ROKU

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej, ktorý sa rozbehol už v roku 2020 a o rok neskôr dostal aj netradičnú ekologickú albumovú podobu na drevenom USB kľúči, pokračuje ďalej aj v tomto roku.


Výnimočné multižánrové hudobné spojenia Zuzany s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom Lipom, Jakubom Königom a Beatou Hlavenkovou, doplnia tento rok ešte dve zaujímavé autorsko-spevácke spolupráce. Potreba reagovať na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, je stále silnejšia.

Zuzana Mikulcová chce svojim projektom Fúzie aj naďalej búrať pomyselné hranice a spoluprácou umelcov vytvárať nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

Siedma časť projektu Fúzie, skladba „Blind Tomorrow“ prepája slovenskú a írsku hudobnú kultúru. Je to veľmi citlivé a emotívne dueto Zuzany Mikulcovej a írskeho hudobníka Graemea Marka Donaldsona, ktorý žije v Trnave, kde vystupuje so svojou kapelou The Native a ktorého hudobníci a kamaráti volajú familiárne Granko. Zuzana ho spoznala už v roku 2014, na nakrúcaní programu Balcony TV Bratislava. Odvtedy sa stretli na mnohých koncertoch, ale nápad osloviť ho na spoluprácu prišiel až s motívom skladby „Blind Tomorrow“. Jej nálada Zuzane evokovala folkovú atmosféru, do ktorej sa jej hodil práve on.

„Najprv som Grankovi poslala melódiu s klavírom a čakala, aký text do toho vymyslí. Keďže viem aké náročné je vpasovať text do mojich melodických liniek, bola som veľmi prekvapená, ako dobre si to hneď sadlo. Vystihol nielen náladu, rytmus, ale aj atmosféru piesne. Piesne o rozchode mám veľmi rada, to úprimne priznávam. Patria k životu a často sa popri nich najaktívnejšie obdobie v tvorbe, aspoň pre nás hudobníkov,“ povedala o novej Fúzii Zuzana Mikulcová.

Graem Mark Donaldson v jednom z rozhovorov v rádiu povedal, že by ho spolupráca so Zuzanou Mikulcovou veľmi potešila. Zuzana síce ten rozhovor nepočula, ale ponuka napriek tomu prišla a veľmi ho potešila.

„Zuzkinu spoluprácu s Andrejom a hlavne projekt FÚZIE sledujem už od začiatku, a musím sa priznať, že som tajne dúfal, že ma ako zahraničného interpreta pôsobiaceho hlavne v slovenskom priestore, osloví. Musel som si chvíľu počkať, ale keď mi pred nedávnom napísala, vyskočil som po strop od radosti,” povedal o vzniku novej Fúzie Graem Mark Donaldson a dodal: „V demonahrávke, ktorú mi poslala, bol jej spev veľmi intímny a zraniteľný. Hneď som cítil, že by to malo byť o rozchode. Chcem veľmi oceniť profesionalitu Zuzkinho produkčného tímu, pretože od demonahrávky až do dnešného vydania prešlo len päť mesiacov. Všetko mali dobre premyslené a zorganizované, za čo sa im chcem všetkým poďakovať. Ďakujem aj za prejavenú dôveru a ústretovosť, a verím, že sme spolu vyprodukovali kvalitné umelecké dielo.“


Pre nahrávanie tejto Fúzie zvolila Zuzana so svojim tímom odlišný postup

Pri všetkých už vydaných spoluprácach vznikala nahrávka a videoklip súčasne v jednom priestore. Skladbu Blind Tomorrow nahrali v štúdiu Filipa Hittricha v Trnave a štylizovaný videoklip sa nakrúcal na už hotovú nahrávku.

„Videoklip sme nahrávali v Brne v našom obľúbenom podniku Music lab, kde sme mali vždy skvelé koncerty. Dej sa odohráva v nočnom bare po záverečnej, v ktorom dievča, ktoré stvárňujem ja, prechádza zložitou etapou svojho života. Ľudia sa po rozchode väčšinou stiahnu do seba, alebo naopak “idú až na hranu” svojich socializačných možností. Dievča s pohárom v ruke tancuje a prežíva etapu nazývanú “wooohooo girls”. Jej život sa zmenil, je nešťastná, ale snaží sa čo najviac si to užiť. Návrat na zem príde, keď si uvedomí, o čo všetko prišla a celá fáza radosti a užívania si, je vlastne len veľmi slabou a dočasnou záplatou na jej momentálny stav. Uvedomuje si ako veľmi by chcela byť opäť šťastná, ale zároveň zisťuje, že to po rozchode tak skoro nebude,“ povedala o novom klipe speváčka a skladateľka.

Rado Mešša a NMR (foto: press Zuzana Mikulcová, Dominik Janobský)