ZUZANA MIKULCOVÁ A LARA ABOU HAMDAN PREDSTAVUJÚ MAGICKÚ HUDOBNÚ FÚZIU

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej predstavuje ďalšie multikultúrne spojenie.

Po slovensko-českých spoluprácach „Kráľovstvo“ s Danom Bártom a „Zítra ráno“ s Barborou Mochowou teraz prichádza so skladbou „Whisper“, v ktorej sa Zuzana Mikulcová autorsky a interpretačne spojila so skladateľkou, gitaristkou a speváčkou Larou Abou Hamdan.

Talentovaná hudobníčka Lara Abou Hamdan zo Sýrie už tretí rok žije na Slovensku a študuje kompozíciu na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

„Táto tretia fúzia je pre mňa veľmi špeciálna. Prepojila tri dosť odlišné jazyky a kultúry. Lara je krásnym príkladom toho, že veci môžu fungovať, keď máte dosť guráže a samozrejme aj patričného talentu. Lara pochádza zo Sýrie, ale študuje u nás na Slovensku. Za tri roky sa s nami stihla trochu zžiť a zvládla veľmi slušne slovenčinu, v ktorej dokonca skúša aj tvoriť. Práve preto naše spojenie vnímam ako veľmi špecifické a dôležité,” povedala o novom hudobnom spojení Zuzana Mikulcová a k jeho významu dodala: „Nie je to tak dávno, keď sme sa u nás výraznejšie stretávali s xenofóbiou a rasizmom. Aj keď táto téma teraz kvôli pandémii zapadla, už vieme, že v budúcnosti sa určite s migráciou budeme stretávať častejšie a to nielen kvôli spoločenskej, ekonomickej, ale aj ekologickej situácii.“

Zuzana a Lara sa spoznali počas prvej vlny pandémie, keď Lara poslala videonahrávky do mini lockdownovej série hudobných spojení #nahrajmi, ktorú Zuzana zorganizovala na Facebooku a Instagrame.

„Lara ma už vtedy veľmi zaujala a myslím, že sa vydarila aj naša verzia jej piesne Help. Preskočila medzi nami “hudobná iskra” a preto som ju oslovila aj na spoluprácu na projekte Fúzie,“ povedala o vzniku spolupráce Zuzana.

Výsledná podoba všetkých skladieb projektu Fúzie vzniká vždy spolu s videoklipom. Nahrávanie skladby „Whisper“ v Banskej Štiavnici s hudobníkmi Davidom Jurajom Rašim, Michalom Šelepom, Gáborom Tokárom a producentom Andrejom Hruškom nakrútil Dominik Janovský.

Rado Mešša a NMR (foto: Dominik Janovský)