GABY MORENO: OSOBNÉ TÉMY NA ALBUME ALEGORIA

Gaby Moreno doposiaľ nahrala 5 albumov, v roku 2017 získala nomináciu na cenu Grammy za album „Illusion“, nomináciu na cenu Emmy (za spoluautorstvo piesne k seriálu Parks & Recreation) a v roku 2013 cenu Latin Grammy v kategórii najlepší nový umelec.

Svet prechádza z jedného problému do druhého, ale podľa speváčky, skladateľky a producentky Gaby Moreno existuje vo vesmíre jeden pevný bod: hudba.

Hoci držiteľka Grammy a aktívna prispievateľka do UNICEF chápe, že ide o veľmi osobný pohľad na vec, jej mama a stará mama jej od malička vštepovali, že by nikdy nemala považovať za samozrejmosť to, čo jej život dal, a ak sa môže venovať hudbe, ktorá prináša ľuďom radosť, mala by za túto príležitosť každé ráno ďakovať.

„Nie som veriaca, ale vždy mám chuť kľaknúť si na kolená a modliť sa z vďačnosti za zázrak, že môžem žiť a zdieľať svoje pocity s ľuďmi prostredníctvom hudby,“ povedala Gaby a zaspievala aj o tom, že nikdy nevie, čo príde alebo čo je za zákrutou.

Tým zároveň odhaľuje ústrednú tému svojho nového albumu „Alegoría“: život je príliš krátky na to, aby sme si ho nechali niekým pokaziť, hoci máme plné právo byť smutní.

Gaby Moreno, vystúpila prvého októbra na pražskom festivale Jazzdock, hrá americkú hudbu, ale s hrdosťou odkazuje na svoje latinsko-americké korene.

Už dvadsať rokov žije v Los Angeles, ale tvrdí, že by nikdy nevymenila svoj guatemalský pas za americký. Strieda angličtinu so španielčinou a nevie sa nabažiť latinskoamerickej komunity. Tentoraz ale cítila, že potrebuje z času na čas vypustiť trochu blues-rockovej pary.

To bola voda na mlyn pre niektorých hudobníkov, ktorí jej pomáhali album nahrať. Boli medzi nimi napríklad slávni gitaristi Marc Ribott a David Garza, mandolinista Chris Thile a jazzový organista Larry Goldings.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Gaby Moreno)