NOVÝ ALBUM SKUPINY CALEXICO JE VENOVANÝ RODINE, PRIATEĽOM A KOMUNITE

Americká skupina Calexico sa pripomína desiatym štúdiovým albumom „El Mirador“. Nachádzajú sa na ňom indie-folkové balady s prvkami latinskoamerickej hudby, ktoré znejú lepšie ako kedykoľvek predtým.

„El Mirador je venovaný rodine, priateľom a komunite,“ hovorí spevák Joey Burns. „Pandémia nám ukázala, ako veľmi sa navzájom potrebujeme a hudba je mojím spôsobom, ako budovať mosty a podporovať inklúziu či pozitivitu. Život prináša smútok i melanchóliu, ale hudba prináša zmenu a pohyb.“

Album osciluje medzi strašidelnými piesňami v štýle púštneho noiru a optimistickými skladbami s latinsko-americkými prvkami. Zároveň je presiaknutý túžbou.

Názov „El Mirador“ symbolicky odkazuje na pohľad von i dovnútra.

Ide o reflexiu. Obal albumu evokuje plachetnicu a vyzýva k zamysleniu. Na zadnej strane sa nachádza fotografia s obrysom starých dverí, na ktorých je vidieť, že časom zvetrali.

„Myslím, že obal vystihuje našu kapelu,“ hovorí Joey Burns s úsmevom, „sme ako stará farma s dverami od stodoly.“

Z nových nahrávok sála radosť zo života.

Burns obhajuje svoju záľubu vkladania kontrastov do hudby. Hoci album znie zväčša povznášajúco, v piesňach driemu aj temné, melancholické myšlienky.

Titulná skladba albumu evokuje maják, ktorý v noci pomáha strateným dušiam. Podobné hľadanie zmyslu a bezpečia nájdete aj v skladbe „Cumbia Peninsula“, ktorá je tanečným eposom o vyrovnávaní sa so strachom z neznámeho. Počas jej počúvania si možno uvedomíte, že je ľahké hľadať nepriateľov okolo seba. Obzvlášť je to dôležité v čase vojny.

Nové piesne sa zaoberajú aj témami prisťahovalectva a manipuláciami s informáciami.

Hudba Calexico pôsobí ako prostriedok súcitu, zjednotenia sa proti zlu a sociálnemu rozdeleniu. Pieseň „El Mirador“ spieva guatemalská speváčka a skladateľka Gaby Moreno. Španielsky rocker Jairo Zavalam (tiež známy ako Depedro) obohatil svojim charakteristickým prejavom výbornú skladbu „Cumbia Peninsula“. Básnik Pieta Brown napísal texty piesní „El Paso“ a „Then You Might See“ a Sam Beam zo skupiny Iron & Wine hosťuje v refréne chytlavej piesne „Harness The Wind“.

Za posledné dve desaťročia sa Calexico stali synonymom konzistentnosti, spoľahlivosti a všestrannej hudobnej dokonalosti, pričom každý z ich albumov má rozpoznateľnú identitu.

Nie je preto prekvapením, že ich desiaty album na tento trend nadväzuje. Pre kapelu, ktorá nedávno oslávila 25. výročie svojho vzniku, je to pozoruhodný úspech a svedectvo o jej schopnosti rásť a zlepšovať sa. Nikdy nezneli lepšie!

Róbert Gregor (foto: press Calexico)