GERGAZ PREDSTAVUJE BEAT GARDEN COMPILATION 9

Slovenské vydavateľstvo Gergaz má za sebou desaťročie, počas ktorého vydalo úspešné albumy interpretom ako FVLCRVM, Jimmy Pé, či Fallgrapp.

Do povedomia poslucháčov sa však vydavateľstvo dostalo najmä vďaka obľúbeným kompiláciam Beat Garden, ktoré sa dočkali deviateho pokračovania. Zastrešil ho rozhľadený BJ Pigga, ktorého DJ-ské sety sú známe po celom svete.

Zostavovatelia kompilácií Beat Garden sa snažia predstavovať najmä nových interpretov. Snažia sa spájať komunity poslucháčov i interpretov.

Nepochybne komunity sa stali kľúčovou súčasťou vydavateľstva. „Práve vďaka nim sme získali veľkú časť našich fanúšikov aj podporovateľov, a to najmä v zahraničí. Aj keď od vzniku Gergazu väčšinu poslucháčskej základne tvorilo zahraničie, práve po roku 2012, po vydaní prvej Beat Garden kompilácie, sa značne rozšírila. Beatmakeri boli v tej dobe ozaj v kurze,“ hovorí spoluzakladateľ vydavateľstva Vlado Škubla o zrode kompilácií, ktoré sa stávali súčasťou mnohých rebríčkov a pokračuje: „Kompilácie postupne prešli prirodzenou evolúciou a zmenil sa aj prístup k ich zostavovaniu. Už po štvrtýkrát oslovujeme ľudí nám hudobne blízkych, aby ich zostavili podľa vlastnej predstavy, bez akýchkoľvek obmedzení.“

Tentokrát label Gergaz oslovil ako dramaturga BJ Pigga.

Vydavateľstvu je blízka Universal Playground komunita, za ktorou stojí práve tento talentovaný umelec z Bratislavy. „Ich akcie, dramaturgia, špecificky prístup aj BJ Piggov hudobný výber, to všetko si zaslúži pozornosť. Najmä ak to máme doma. Verím, že cez túto kompiláciu sa podarí pritiahnuť nových fanúšikov Universal Playground komunity,“ s úsmevom dodáva Vlado Škubla.

BJ Piggo je súčasťou kultúrnych združení Justé Debou, Red Bull BC One a zároveň je spoluzakladateľom komunity Universal Playground.

Svoje skúsenosti zbieral v mnohých krajinách a jeho DJ sety odzneli aj za hranicami Európskej únie. Jeho motiváciou je progres a posúvanie hraníc, čo sa odráža aj vo výbere oslovených producentov a beatmakerov na novej kompilácii.

Pre poslucháčov kompilácie zostavil atmosféru z inštrumentálneho hip-hopu a beatov od zahraničných i domácich umelcov.

„Poňal som to tak, že som chcel dať šancu a ukázať talentovaných ľudí v mojom okolí a scéne, v ktorej pôsobím. Je tam prierez rôznych žánrov a rôznych prístupov k hudbe. Keďže sa pohybujem viac mimo Slovenska, tak tam je prevažne zahraničie,“ ozrejmuje BJ Piggo výber interpretov na kompilácii hľadajúc v sebe pocit, ktorý ho priviedol k hudbe. Na kritériách výberu nepoľavoval podľa tlaku okolia.

Najväčším BJ Piggovým hudobným zdrojom inšpirácie je cestovanie. Postupom času si vybudoval dobrú databázu na hudobnej platforme BandCamp.

„Pravidelne mi tam chodia upozornenia, keď niekto niečo nové vydá. Tiež na SoundCloud a Spotify som si už vytrénoval algoritmus, aby ma kŕmil zaujímavými vecami. Momentálne, keď nemôžem cestovať a chodiť nakupovať a hľadať nové platne fyzicky do obchodu, prešiel som do online a systém, ktorý využívam na Discogs. Je to mravenčia robota a niekedy strávim aj osem hodín denne počúvaním novej hudby. Väčšinou som rád, keď z toho vyjde aspoň päť nových skladieb,“ so smiechom dodáva BJ Piggo.

Tak ako predchádzajúce vydania, tak aj tohtoročná kompilácia je dostupná zadarmo na stiahnutie.

Grafický vizuál vytvorila umelkyňa Yulya Esipova a o mastering sa postaral Tomáš Karásek z Gaexu.

„Samotná kompilácia je ozaj pestrým výberom skladieb so skvelou atmosférou. BJ Piggo vystihol presne to, v čo sme verili, že pripraví,“ uzatvára šéfdramaturg vydavateľstva Gergaz Vlado Škubla.

Michal Neffe a NMR (foto: archív BJ Piggo)