GIZMO VARILLAS A SNÍVANIE O LEPŠÍCH DŇOCH

Gizmo Varillas - Dreaming of Better Days (Muisca Records, 2018)

Gizmo Varillas - Dreaming of Better DaysGizmo Varillas (vlastným menom Guillermo Varillas Kortabarria ) je mladý španielsky multiinštrumentalista, spevák a skladateľ pôsobiaci v Londýne. Jeho hudobná kariéra sa začala v roku 2017 albumom „El Dorado“, ktorý získal mnohé hudobné ocenenia. V jednej z jeho piesní „No War“ s povolením Yoko Ono použil hlas Johna Lennona z rozhovoru, ktorý vysielalo 6. 6. 1968 rádio BBC 2. Gizmo Varillas neskôr na koncertoch spolupracoval so známymi juhoamerickými speváčkami ako Natalia Lafourcade, Julieta Venegas a talianskym spevákom a skladateľom menom Jack Savoretti. V roku 2017 úspešne vystúpil na Montreux Jazz Festivale a na ďalších prestížnych podujatiach.

Nový album „Dreaming of Better Days“ je inšpirovaný hudbou z celého sveta, v jeho nahrávkach počuť zvuky mnohých hudobných nástrojov. Ak hľadáte protilátku na stres, tak táto hudba môže byť účinným liekom. Varillas sníva o lepších dňoch, texty sú väčšinou o temnej stránke ľudstva, pričom v nich stále badať svetlo.

Pieseň „Losing You“ je odpoveďou na streľbu v nočnom klube v Orlande. Podobne ako v ostatných skladbách albumu v nej počuť kontrast medzi temnou lyrikou a povznášajúcou melódiou. Gizmo Varillas nespieva len o nádeji, ale aj o vytrvalosti. Badateľné je to v skladbe „One People“, v ktorej sa pýta: „Ak nie my, tak kto? Kto zmení svet?“ Varillas o nej povedal: „Myslím, že je dôležité pamätať si, že všetci sme si podobní“. Použitím peruánskej flauty v jej refréne Varillas potvrdzuje, že miešanie zdanlivo nesúrodých hudobných nástrojov môže vyústiť do hudby s krásnou harmóniou.

Gizmo VarillasV piesni „Love Heals With Time“ nám jej autor pripomína, že keď sa sveta dotýka bolesť, láska môže všetko časom uzdraviť. Námety albumu boli čerpané z vedomostí o rôznych kultúrach, najmä o tých, ktoré sú španielskeho alebo latinského pôvodu. Skladba „Camino Al Amor“ má španielsky text a počuť v nej zvuky maracas. Pieseň „One and Only“, v ktorej počuť španielsky i anglický jazyk, je o prejavení lásky. Vášeň v jednotlivých skladbách sa môže zdať byť utlmená charakterom špecifického prejavu ich speváka.

Okrem španielskych a latinských vplyvov sa Gizmo inšpiruje aj hudbou ešte vzdialenejších krajín. V piesni „Before The Sun Goes Down“ počuť zvuk didgeridoo. Tento hudobný nástroj Gizmo kúpil v Londýne od austrálskeho cestovateľa, ktorý ho na ňom naučil hrať. Skladbu „Through the Hourglas“ pre zmenu inšpirovali hudobné štýly ako afrobeat a flamenco. Zaujímavosťou je, že všetky piesne nového albumu si Varillas zložil sám a nahral do nich všetky hudobné nástroje. Veríme, že Vám jeho nahrávky spestria prvý augustový týždeň.

Róbert Gregor (foto: Carsten Windhorst)