GLASS ANIMALS A ICH ROZPRÁVKOVÁ DŽUNGĽA

glassGlass Animals – Zaba  – (Harvest 2014)

Existujú albumy, ktoré nie sú po žiadnej stránke prevratné, no napriek tomu sú akoby kamienkom v mozaike hudobného diania, bez ktorého by momentálny stav v hudbe nemal čaro. Takýmto kamienkom je aj album Zaba, anglickej skupiny Glass Animals, inšpirovaný detskou knihou Zabajaba Jungle, spisovateľa Williama Steiga o chlapcovi v džungli.

Zvuky džungle občas skutočne počuť, podobne ako v pozadí filmovej hudby, rozprávkovej, fantazijnej. Dave Bayley, spevák, líder skupiny Glass Animals hovorí, že ich nahrával so zvieratami v jeho domácnosti. Celý jeho prístup k tvorbe naznačuje, že je to človek s rozhľadom a nemalým vzdelaním ( rodák z Oxfordu, absolvent londýnskej Kings College). Púta aj spevom. Ten je obdivuhodne zladený s celkovou náladou hudby. Akoby sa kdesi v jeho záhlaví objavovali sotva badateľné prvky soulu, r’n’b.

Glass Animals

Skladby na albume Zaba sú inteligentnou fúziou rôznych žánrov –  indie pop, indietronica, trip-hop, lounge, funky, smooth jazz. A to všetko dokresľuje snová atmosféra, tribal rytmy, zvonkohra, zvuky plné priestoru, náznakov exotiky, podávané s eleganciou a kultivovanosťou. Melódie sú vľúdne, ale nie fackujúco priamočiare, takže pôsobia prchavým dojmom. No práve preto môžu lákať k opätovnému vypočutiu. (Produkcia Paul Epworth – Adele, Bloc Party, Florence And The Machine). Takže? Určite si to založím do zbierky. Pravdepodobne sa mi to bude žiadať ešte vypočuť.

Miroslav Potoček (foto: press skupiny)