GOD AND EVE NA NOVOM EP POTVRDZUJÚ SVOJU JEDINEČNOSŤ

Pred necelým rokom prekvapili God and Eve svojim debutovým EP. Mladý autorský tandem Eva Sajanová a Richard Grimm dal teraz dokopy štyri nové skladby pod názvom „The Fastest Way To Deep Clean a House“. Pokračuje v nich v hravom prístupe k art popu.

Čerstvý hudobný materiál God and Eve prepojili s už vydaným EP „The Creation“ a vznikol tak album s deviatimi skladbami, ktorý bude od budúceho roka dostupný na CD aj na vinyle.

„V druhom EP sme pracovali trochu inak v tom zmysle, že už sme začali hrať so stálou zostavou, takže aj ďalší hudobníci dostávali v tvorbe väčšiu voľnosť a celkový zvuk je organickejší,“ hovorí Richard Grimm.

Kapela je ešte len na začiatku kariéry, ale má ju veľmi sľubne rozbehnutú. Po ich účasti na festivaloch Pohoda a Sharpe v roku 2021 dostávali pochvaly od domácich aj zahraničných médií, promotérov a festivalov. Nasledovala pozvánka na koncert v Prahe v spoločnosti londýnskeho producenta Leifura Jamesa v réžii uznávaných českých dramaturgov Heartnoize Promotion a Mladí ladí jazz.

V nových skladbách Eva s Richardom plynule prechádzajú od komplexných art-rockových kompozícií k popovejším štruktúram a často k tomu pridávajú svojský humor.

Pieseň „Dear Dairy“, ku ktorej by čoskoro malo vzniknúť aj video, je napríklad paralelou mliečnej intolerancie k intolerancii k ľuďom. V „The Perfect Song“ zase v pozadí chytľavého refrénu hučí kuchynský mixér.

„Hrala som na klavíri v kuchyni, Rišo akurát varil polievku a zapol mixér do môjho spevu. Bola to náhoda. Chceli sme spraviť jednoduchú pesničku, ale poňať ju trochu s humorom, tak sa to takto samé zariadilo,“ vysvetľuje Eva Sajanová a Richard Grimm ju vtipne dopĺňa: „Mixér mal tú istú frekvenciu ako spev a nástroje, tak to tam dobre zapadlo. Väčšinou si ho nosím aj na koncerty, ale bojím sa, že to niekoho v publiku zabije. Nie je to úplne v súlade s BOZP.“

Obidvaja autori sa hudbe, resp. umeniu venujú naplno. Richard pôsobí na pražskej HAMU v odbore kompozícia a popri God and Eve má rozrobených viacero projektov v oblasti vážnej hudby. Eva je na bratislavskom Konzervatóriu a VŠMU, kde študuje réžiu dokumentárneho filmu. Svoju vášeň pre tento umelecký odbor využíva aj pri tvorbe klipov pre vlastnú kapelu.

Alexander Čerevka a NMR (foto: archív God And Eve)