THE FELICE BROTHERS: OD SNOV K PRACHU

The Felice Brothers je americká folk-rocková skupina z New Yorku, ktorú od roku 2008 vedú bratia Ian a James.

The Felice Brothers

Znova ich máme za dverami a hoci temnú Trumpovu éru prežili, dezilúzie sa nezbavili a nebezpečenstvo sveta ohrozeného tornádami, chemickými dažďami, vojnami, chamtivými bankármi a únikovým umením čelí ďalšou várkou folkrockových litánií, pretože hudba pre The Felice Brothers predstavuje liek určený medzičasu, než zo sna povstaneme a v prach sa obrátime.

A keď vezmeme do úvahy, ako nežne dokážu Ian a James Felice vzdorovať blížiacej sa apokalypse, nesmieme sa čudovať, že nový album „From Dreams to Dust“ nie je vraj ničím iným, než výkrikom šikovného existencializmu.

Návod na to, ako znova žiť, neznie podľa The Felice Brothers zložito.

Stačí predtým umyť všetok riad, stať sa šťastnejším, zistiť čo zabíja včely, vyhlásiť trvalý mier, zahodiť fašistické propriety, objaviť zázračný liek a potom sa vydať hore k nebeskej bráne, stráženej obéznymi anjelmi a zmieriť sa s tým, že všetky náboženstvá sú za je jedno, či patria Františkovi z Assisi alebo fanúšikom AC/DC. Peniaze v nich síce vraj hovoria v biblických veršoch, ale ide z nich strach.

Na rozdiel od minulému albumu nahrávanému doma, sa The Felice Brothers usadili v drevenom newyorskom kostole z 19. storočia, ktorý Ian Felice zrekonštruoval.

Nenapodobiteľným spôsobom kapelu s bratom znova vedie údolím, ktorým kedysi možno kráčal Bob Dylan alebo, ako sa spieva v skladbe „Inferno“, Jean Claude van Dame s Kurtom Cobainom.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Lawrence Braun)