GYPSY SKA ORCHESTRA – PREKVAPIVO ŽIVÉ TANCE SMRTI

Gypsy Ska Orquesta – Danza MacabraGypsy Ska Orquesta – Danza Macabra  (Gypsy Ska Records 2017)                             

Hudobné fúzie teraz pokračujú v kedysi nepredstaviteľných podobách. Čo tak venezuelská kapela Gypsy Ska Orquesta, hrajúca inštrumentálny rómsko-balkánsky ska-swing-cumbia-punk? Vie si vôbec človek, ktorý je každodenne zo všetkých strán kŕmený konvenčnou hudbou niečo také predstaviť? Beťárske kúsky, ako napríklad gypsy swingová ska-salsa, nie sú veru u nás každý deň na tanieri.

Dychovky na tisíc spôsobov, vrátane dychoviek, ktoré si podávajú ruky s undergroundom, alternatívnym rockom i elektronickou hudbou už frčia ostošesť v oblasti world music viac ako štvrťstoročie. Na Slovensku však pod pojmom dychovka stále mnohí chápu výlučne druh hudby, aký hrajú kapely typu Vajnorská dychovka.  Akékoľvek štýlové vybočenie, najmä ak je spestrené inými hudobnými nástrojmi ako dychovými, počastujú slovami: „Toto nie je dychovka“. A pre tých, ktorí dychovku radi nemajú, je to zase dychovka až príliš. A tak Gypsy Ska Orquestadychovka i jej ponímanie zostávajú v starých koľajach – našich regionálnych.

Kto by očakával od kapely z Caracasu číru latinskoamerickú hudbu, bol by prekvapený.  Gypsy Ska Orquesta síce vo svojich inštrumentálnych skladbách majú aj obvyklú juhoamerickú štýlovú výbavu, obzvlášť dnes trendovú cumbiu, no zároveň aj balkánsky dychovkový „gypsy“ štýl á la Goran Bregovič. Ich tohtoročný, debutový album Danza Macabra (Tanec smrti), ktorému predchádzali dve EP platne, je však na obvyklú predstavu o „danse macabre“ , čiže o téme tanca umrlca so živými ľuďmi z prelomu stredoveku a novoveku, príliš živý, energický, priam veselý. Hrajú na akustické nástroje – trubky, saxofón, gitary, akordeón, bubny, perkusie. Začínali vo Venezuele, pokračovali v Nemecku, album nahrávali v Španielsku. Koncertovali v dvanástich krajinách. Ako vidno, dá sa to zvládnuť aj bez reklamy veľkých nahrávacích spoločností. Gypsy Ska Orquesta sú na tom podobne ako väčšina alternatívnych skupín nezávislých scén. V popredí je viac radosť z hudby, ako snaha byť za každú cenu slávny. Ak aj Vám ide predovšetkým o hudbu, nezabudnite si túto sympatickú kapelu vypočuť. Obzvlášť jej skladby Gypsy Uno, Balkan Ska, Chivra Y Cabo, Ska Salseao, Outro – Cabra Mariposa.

 Miroslav Potoček (foto: Gypsy Ska Orquesta )