HAVANA MEETS KINGSTON – KEĎ KUBA STRETNE JAMAJKU

Mista Savona Presents - Havana Meets Kingston (Baco Records, 2017)

Mista Savona Presents Havana Meets Kingston

Kuba a Jamajka – tieto dva ostrovy sa síce nachádzajú blízko seba, no sú kultúrne rozdielne. Obidva však spája láska k hudbe. Hudobná rozmanitosť vďaka prisťahovalcom poskytuje veľký kultúrny mix a tvorivosť. To bol jeden z dôvodov prečo vznikol album Havana Meets Kingston a prečo je špeciálny a dôležitý.

Myšlienka nahrať tento album napadla austrálskeho producenta menom Mista Savona (vlastným menom Jake Savona). Je to jeho prvá spolupráca s jamajskými a kubánskymi hudobníkmi, a je to tiež jeho prvý album, na ktorom sa nachádzajú texty piesní v španielčine, angličtine a jamajskom nárečí „patois“.

Jednotlivé piesne boli nahrávané počas ôsmich dní v známych štúdiách Egrem v Havane. Sú zmesou tradičnej i modernej kubánskej a jamajskej hudby. Pri ich nahrávaní spojili sily poprední umelci z obidvoch ostrovov – Sly & Robbie, Bongo Herman, ‘Bopee’ Anderson, Ernest Ranglin, Rolando Luna a Barbarito Torres z Buena Vista Social Havana meets KingstonClub, Los Van Van a ďalší. Inšpirovaní slávnym projektom „Buena Vista Social Club“ vytvorili jedinečný hudobný štýl.

Prvý singel z albumu Havana Meets Kingston s názvom „Carnival“ naspievali Solis a Randy Valentine. Podarilo sa im s ním urobiť rozruch na sociálnych sieťach aj vďaka videoklipu. Ich jamajské frázovanie a typicky kubánsky spev sú prirodzeným spôsobom prepojené so zvukom kubánskeho klavíra, jamajskou reggae rytmikou, v ktorej počuť zvuky perkusií,  typické pre obidva ostrovy. V podobnom duchu sa nesú aj ostatné piesne albumu.

Mista Savona je popredný producent hudobných štýlov reggae a dancehall v Austrálii. Je považovaný za jedného z priekopníkov tohto žánru. Jeho bezproblémové spájanie hudobných štýlov akými sú hip-hop, reggae, dubstep, alebo elektronická hudba má v zahraničí značnú reputáciu. V minulosti spolupracoval s mnohými medzinárodnými umelcami z Jamajky, Európy, Tichomoria a ďalších krajín.

Ako znejú nahrávky z albumu Havana Meets Kingston si budete mať možnosť vychutnať v tohtoročnom 48 albume týždňa New Model Rádia. 

Róbert Gregor (foto: Lara Merrington)