HELADO NEGRO: POVZNÁŠAJÚCE USPÁVANKY NA ALBUME FAR IN

Na siedmom albume ekvádorsko-amerického hudobníka menom Helado Negro je možné počuť nebeské uspávanky konfrontované s pozemskými úzkosťami.

Za názvom Helado Negro stojí najmä štyridsaťjeden ročný umelec Roberto Carlos Lange. On je totiž jediným, samostatným strojcom tohto hudobného prevažne štúdiového projektu. Naživo občas hrá aj s kapelou.

Narodil sa na Floride, jeho rodičia pochádzajú z Ekvádoru, absolvoval štúdium na Savannah College of Art And Design v odbore počítačová animácia, dnes žije so svojou ženou v Brooklyne.

Z jeho života sa dá vytušiť, čím je ovplyvnený a ako asi bude jeho hudba znieť.

Španielčina, angličtina, elektronická počítačová hudba, Florida, Brooklyn, Ekvádor, veľa fantázie, ktorá lieta medzi elektronickou hudbou, popom a folkom. Je to tak? Je. Dobrá kombinácia. Predpoklad pestrej a inteligentnej tvorby.

„Vždy som chcel na počitači tvoriť divné veci, hudobné aj vizuálne“, povedal vo svojich začiatkoch Roberto.

Áno, sú divné, ale mnohé z nich sú veľmi pôsobivé a chytľavé. Upokojujúca elektronická hudba, trochu ambientná, trochu synthpopová, zároveň folková, s tropickým pastelovým zafarbením, kultivovaná, intímna, identická.

Aj Robertov príjemný hlas a spev je identický – viac-menej folkový, s juhoamerickým feelingom. Folktronica? Asi. Alebo „aj“.

Na šiestich štúdiových albumoch a piatich EP vytváral koláže zo zvukov syntetizátorov, rôznych slučiek a terénnych nahrávok.

Jeho piesne znejú ako jemné experimentálne kompozície meditujúce o identite prisťahovalcov, liečení a pokoji. V roku 2019 získal grant od United States Artists a Foundation for Contemporary Arts, čím zdôraznil svoj multidisciplinárny prístup k vystupovaniu, zvuku a vizuálnemu umeniu.

„Far In“ je prvým albumom Helado Negro vydaným slávnym indie labelom 4AD.

Niektoré z Robertových súčasných obáv pramenia napríklad zo starnutia. Ďalšie sú však dôsledkom hroziacich globálnych katastrof: existenčnej krízy zo zmeny klímy, alebo z nekonečnej pandémie.

„Viem, že svet bol vždy v nejakom konflikte,“ povedal. „Ale teraz sa mi všetko zdá ešte ťažšie.“

Napriek obavám niektoré nahrávky nového albumu znejú povznášajúco. Napríklad pieseň „Gemini and Leo“ možno považovať za jednu z najvydarenejších skladieb tohto roku. Jej text je úprimným Robertovým vyznaním jeho partnerke, umelkyni Kristi Sword.

Róbert Gregor (foto: press Helado Negro)