AMERICKO-MEXICKÁ SPEVÁČKA LILA DOWNS A JEJ SLZY A TÚŽBY NA ALBUME SALÓN LÁGRIMAS Y DESEO

Lila Down – Salón, Lágrimas y Deseo (RCA 2017)

Lila Downs pochádza z juhomexického federálneho štátu Oaxaca a vyrastala v zmiešanom manželstve.

Jej otec bol americký dokumentarista a filmový profesor, matka kabaretná speváčka, pôvodom z indiánskeho kmeňa Mixtékov. Texty jej piesní sú v španielskom, v anglickom i v indiánskych jazykoch. V jej tvorbe sa odzrkadľuje etnicky pestrá i rozporuplná mexická identita. Medzi jej najúspešnejšie albumy patria Una Sangre (Jedna krv) z roku 2001 a La Linea (Hranice) z roku 2004. Boli inšpirované tragickými osudmi mexických Indiánov, ktorí zahynuli pri ilegálnom prechode hranice do Spojených štátov. Úspešné boli aj albumy La Cantina z roku 2006 a Shake Away z roku 2008.

Na albume Shake Away sa podieľalo veľa významných hostí z Mexika, Španielska aj Spojených štátov Amerických.

Najviac zo všetkých si speváčka Lila Downs v tom čase cenila účasť argentínskej speváčky menom Mercedes Sosa, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie hudobné osobnosti Latinskej Ameriky. V roku 2015 obohatil jej diskografiu o niečo popovejší album Balas y Chocolate. Pred americkými voľbami si trúfla zaútočiť aj na Donalda Trumpa prostredníctvom piesne The Demagogue.

Lila Downs

Mexicko-americká diva Lila Downs prichádza v týchto dňoch na trh s novým albumom Salón Lágrimas y Deseo.

Texty piesní na jej novinke sú tentoraz predovšetkým o ženskej moci, utrpení a osamelosti. Jej spev v jednotlivých nahrávkach znie ako hlas vyškolenej opernej speváčky a z hudby sa nevytratili ani tradičné mexické hudobné prvky. Lila Downs je pre svet stále zaujímavou predovšetkým vďaka svojmu hlasovému a emocionálnemu rozsahu. Jej nové piesne sú intímne, nahnevané a v niektorých prípadoch i zábavné. Väčšinu z nich si aj sama napísala. Vo vysielaní New Model Rádia budete počuť skladby Urge a Son de juarez. Za povšimnutie stoja aj duety s Andres Calamerom (Envidia), s Carlou Morrison (Ser Paloma), alebo s čílskou speváčkou Mon Lafarte (Peligrosa).

Róbert Gregor (foto: press Lila Downs)