HELSINKI-COTONOU ENSEMBLE – OZDOBA FÍNSKEJ HUDOBNEJ SCÉNY

Helsinki-Cotonou EnsembleHelsinki-Cotonou Ensemble – We Are Together (Bafe’s Factory 2018)

Fínska hudobná scéna sa neobmedzuje len na domáce impulzy, je otvorená najrôznejším globálnym prúdom. Helsinki-Cotonou Ensemble tvorí desať muzikantov z Fínska a Beninu. Hrajú hudbu namiešanú z jazzu, funku, afrobeatu a tradičných beninských rytmov voodoo.

Príbeh tejto skupiny stojí za pozornosť. V januári 2012 odcestovali do Beninu v západnej Afrike traja hudobníci z Fínska: Janne Halonen, Juha Räsänen a Sampo Riskilä. Cieľom ich cesty bolo zostaviť kapelu s miestnym bubeníkom a speváckym virtuózom menom Noël Saizonou. Približne mesiac skúšali hrať svoj repertoár, neskôr zrealizovali zopár koncertov, čo prirodzene vyústilo k nahrávaniu prvého albumu Beaucoup De Piment! ‎ To všetko sa udialo počas ich šesťtýždňového pobytu v Benine. Nahrávky boli neskôr dokončené v Helsinkách. Ich druhý album Fire, Sweat & Pastis z roku 2014 bol na fínskych hudobných cenách vyhlásený folkovým albumom roka. V roku 2016 im ešte vyšiel živý záznam The Road Is Long – Live At Savoy Theatre. V jeho nahrávkach skupina zúročila skúsenosti z koncertov, ktoré sa konali vo viacerých krajinách sveta.

Helsinki-Cotonou Ensemble 2017V apríli minulého roka Helsinki-Cotonou Ensemble podpísali zmluvu s nezávislým vydavateľstvom Bafe’s Factory, vďaka ktorému začali pracovať na štvrtom albume. Prvý singel „Nonvi tche – My Brother“ bol vydaný 20.10.2017 a album s názvom We Are Together vyšiel 23.3. 2018. Z nášho vysielania poslucháči poznajú pieseň One Shot s vtipným textom o rozličných lokálnych alkoholických nápojoch. Celkovo ich nové nahrávky vyznievajú oproti minulosti vyzretejšie a vďaka dobrým podmienkam, ktoré im vytvorilo vydavateľstvo, sa zlepšil aj ich celkový zvuk.

Helsinki-Cotonou Ensemble pôsobia na svojich fanúšikov prostredníctvom radostnej atmosféry a sviežej autorskej tvorby, ktorá je starostlivo vystavaná. Hlavní skladatelia Saizonou a Halonen bývajú od seba ďaleko, ale obaja majú dostatok hudobného cítenia na to, aby sa vzájomne dopĺňali. O názve albumu We Are Together hovoria: „Napriek všetkým rozdielom, na konci dňa sme na tejto planéte všetci spolu.“

Róbert Gregor (foto: Helsinki-Cotonou Ensemble)