HOLLIE COOK – BRIT-POP-REGGAE DCÉRY BUBENÍKA SEX PISTOLS

Hollie Cook - Twice (Mr Bongo, 2014)

Hollie Cook

Ratolesti známych hudobníkov to nemajú vo všetkom vždy ľahšie, ako si niektorí ľudia myslia. V hudbe totiž napokon zostane po jej tvorcovi hlavne podstata – hudba. Tá je skúškou všetkého. Reklama a protekcia môže pomôcť popularizácii, no len na určitý čas. Britská speváčka Hollie Cook je dcérou bubeníka Sex Pistols. Jej kmotrom je Boy George. Dnes ju mnohí hudobní publicisti pokladajú za hlavnú postavu reggae vo Veľkej Británii. Zaslúžene? Vzhľadom k tomu, že Británia nie je hlavným ostrovom reggae a jej hudobná scéna dlhé roky potupne kvalitatívne upadá, vyznieva reggae Hollie Cook v jej súčasnom rozmedzí naozaj ako „number one“.

No aj vo svetovom kontexte vytŕča prinajmenšom nad hladinou priemernosti. Určitý stereotyp typický pre reggae v ňom samozrejme koluje, čo súvisí predovšetkým s rytmami, ako je to viac-menej aj v každom inom tanečnom štýle, no spestrujú ho prvky viacerých hudobných vplyvov. Je v nich podobnosť s aranžmánmi ranných albumov Grace Jones z legendárnych Compass Point Studios, čiže i so štýlom dub dvojice Sly And Robbie, no počuť aj Tom Tom Club, new wave, disco seventies i „baleársky“ ladený pop – a to všetko len v náznakoch, decentne podávané v loungeovom štýle.

Twice, v poradí druhý album Hollie Cook neobsahuje síce skladby s jasne hitovým záberom, ale sú akoby pokojným odpočinkom na pláži rajského ostrova. Miestami ich podfarbuje symfonický orchester macedónskeho rozhlasu. Skrátka, Twice je možné pokladať za vkusný, príjemný album. ktorý vám radi podrobnejšie predstavíme aj v rubrike album týždňa.

Miroslav Potoček