HOT CHIP: EMÓCIE NA ALBUME FREAKOUT/RELEASE

Londýnska skupina Hot Chip tvorí osobitú tanečnú hudbu už dvadsať rokov. Nedávno jej vyšiel ôsmy album s názvom „Freakout Release“.

„V našej hudbe sa často mieša melanchólia s eufóriou,“ hovorí jeden z členov skupiny Alexis Taylor. „Hudba Hot Chip je zväčša tanečná, ale čiastočne ju tvoria i balady a niekedy je hybridom všetkého.“ V piesňach sa skupina riadi svojimi inštinktmi a spieva o tom, čo ju aktuálne oslovuje.

„Po dlhom období izolácie spôsobenej pandémiou bola potreba tešiť sa z prítomnosti. Najlepšie sa to dá robiť pri tanci. Titulná skladba albumu „Freakout/Release“ je o potrebe spoločenstva. Na tanečnom parkete prechádzate od verbálnej k fyzickej komunikácii prostredníctvom tanca a hudby. Tu by ste sa mali zbaviť všetkých obmedzení a môže to byť aj miesto sebapoznania. Nie je pre mňa ľahké byť hovorcom toho, čo by ste mali alebo nemali robiť,“ hovorí Alexis Taylor.

Hudba by mala odrážať aj to, čo sa deje vo svete

Hot Chip netvrdia, že doba je ťažká. Hudba sa stáva okrajom záujmu verejnosti a hudobníci by mali byť preto aj politicky aktívni.

„Myslím, že tým chceme povedať, že uznávame dôležitosť zaoberať sa týmito otázkami a zároveň vytvárame priestor pre hedonizmus. Východiskovým bodom nového albumu je punkový prístup pretavený do elektronickej hudby. Nové piesne sú o sile a energii. Snažili sme sa do celej nahrávky pridať skreslenie a rôzne digitálne efekty, aby všetko znelo ako z jednej formy,“ hovorí Taylor.

Skladba „Down“ vznikla v prvý deň nahrávania v štúdiu a hoci vychádza zo samplu piesne skupiny Universal Togetherness Band, je to stále pieseň charakteristická pre tvorbu Hot Chip. Vokály prešli akýmsi skreslením, pretože ich kapela chcela maximalizovať. Pôvodná nahrávka vznikla na prelome 70. a 80. rokov. V San Franciscu ju našiel ďalší člen skupiny Joe Goddard.

„Pravdepodobne ju kúpil v obchode Groove xx, v jednom z mojich obľúbených obchodov s platňami, kam sme s Joeom chodili ešte predtým, ako sme založili Hot Chip,“ hovorí Taylor.

Nový album „Freakout/Release“ sa odlišuje od predošlej tvorby Hot Chip. Je temnejší a inšpiráciu čerpá z rôznych osobných emócií. Zároveň jeho skladby ilustrujú zápas ľudí v nepriaznivých podmienkach.

NMR (foto: press Hot Chip)