HUDOBNÉ FÚZIE MEDZI VÝCHODOM A ZÁPADOM OD FRANCÚZSKEJ SKUPINY ASA-I-VIATA

Asa-i-Viata - A[ch]a-I-Viat[s]a (Vlad, 2017)

Asa-i-viataFrancúzska skupina Asa-i-Viata vznikla v roku 2010, kedy sa spoznali huslista Antoine Marhem a akordeonista Cyrille Crépel. Obaja boli spočiatku vášnivými obdivovateľmi východoeurópskej tradičnej hudby, čo ovplyvnilo ich prvé spoločné vystúpenia.

O dva roky neskôr rozšírili zostavu svojej skupiny na kvarteto a rozšíril sa aj repertoár o hudobné vplyvy z Balkánu, Turecka, alebo Rumunska. Ku všetkému ešte pridali štipku rocku a elektro-beatu. Prvé štúdiové nahrávky prezentovali v roku 2015 na albume s názvom No Border. Na novom albume A[ch]a-I-Viat[s]a rozšírili svoj repertoár ešte o francúzsky hip-hop, ragga, klezmer, alebo takzvaný turbo folk. Ruku k dielu prispeli aj hostia ako napríklad anglický MC Brother Culture, speváčka Bastien Charlery, skupina Sidi Wacho z Čile a ďalší.

Asa-I Viata znamená v rumunčine toto je život. To čo oslavujú piati hudobníci skupiny s týmto názvom je život, ktorý tvorí vyvážená tanečná produkcia s prvkami tradičnej i modernej hudby. Zaujmú aj ich živelné koncertné vystúpenia, ktoré v mnohom pripomínajú energiu skupín ako Dubioza Kolektiv, Che Sudaka, alebo Manu Chao. I keď je ich hudba určená najmä k tancu veríme, že osvieži aj naše vysielanie v aktuálnej rubrike album týždňa.

Róbert Gregor