HUSKY – ALTERNATÍVNY NÁPROTIVOK SIMONA & GARFUNKELA

huskyHUSKY – RUCKERS HILL             LIBERATION MUSIC / 2014

Hľadanie dnešných pokračovateľov veľkých pesničkárskych legiend minulosti, akými boli Simon & Garfunkel, alebo Crosby, Stills, Nash &Young, je ťažké.

No existujú. Lenže … buď im chýba atmosféra nahrávok ich vzorov (preto sa hovorí, že bola neopakovateľná), alebo im chýbajú piesne z ktorých by sa mohli stať evergreeny. Zdá sa, že výnimkou by mohla byť austrálska kapela Husky. Najprv vzbudila nádeje svojim predchádzajúcim, prvým albumom Forever So (2012). Druhým, novým albumom Ruckers Hill rozmetala na prach všetky počiatočné pochybnosti o jej oprávnenosti, postaviť sa prinajmenšom pod piedestál Simona & Garfunkela.  Žiadny druhý Bridge Over Troubled Water sa síce nekoná, ale možno stačí, keď sa koná aspoň spolovice.

Dajme týmto Austrálčanom čas. Z ich piesní totiž badať, že by sa v budúcnosti ešte mohli vypracovať k lepším výsledkom.

Ale aj tieto sú na dnešnú dobu výnimočné. Okrem toho, asi by ani nebolo dobre, keby Husky zneli úplne takisto, ako skupiny éry „sixties“. Sú viac-menej ich alternatívnymi pokračovateľmi. V podobnom duchu, ako americkí Fleet Foxes. Ich skladby sú členité, hĺbavé, aranžérsky vybrúsené. Začínali v prenajatých priestoroch bez elektriny s vypožičanou aparatúrou. Káble viedli cez záhradu do okna. Hovoria: „Boli sme od okolia natoľko izolovaní, že sme sa cítili ako kdesi vysoko v Himalájach“.

Husky

Husky Gawenda, spevák, líder Husky, skladal niektoré piesne druhého albumu v mesiacom ožiarenej miestnosti zadnej časti domu. Introvertnosť a rozjímavosť cítiť takmer z každej a zároveň aj poučenie z tvorby The Everly Brothers, The Doors, The Beach Boys. Skupina Husky má jednu v dnešnej dobe vzácnu prednosť – všetci jej členovia vedia dobre spievať. A patrične to aj využívajú. Nečakajú vás žiadne nesmelé hlasy stratené v spleti hluku. Album Ruckers Hill si vyžaduje od poslucháča sústredenejšie počúvanie v tichom prostredí. A samozrejme aj kvalitný zvuk, dobrú aparatúru. Hudobný labužník možno neurobí chybu, keď si ho aspoň raz pokusne vypočuje. Možno … motyka …

Miroslav Potoček (foto: press Husky)