HUUN–HUUR–TU, CARMEN RIZZO & DHANI HARRISON – MAGICKÁ SPOLUPRÁCA

Na albume „Dreamers In the Field“ sa spája charakteristická inštrumentácia a hrdelný spev skupiny Huun-Huur-Tu s modernou produkciou Carmen Rizza (Seal / Alanis Morissette / Coldplay) a hudobníka Dhaniho Harrisona, držiteľov viacerých cien Grammy.


Skupina Huun-Huur-Tu dodnes spolupracuje s mnohými západnými hudobníkmi, ale väčšinou sa vracia do štúdia amerického elektroproducenta menom Carmen Rizzo.

„Viem, že ste spolupracovali s Kronos Quartet, Ry Cooderom a dokonca aj s Frankom Zappom, ale nehnevajte sa, to neboli Huun-Huur-Tu. Nikto nemal možnosť spoznať vašu hudbu do hĺbky, čo je naopak mojím cieľom. Chcem sa stať spolupracovníkom a spolutvorcom, ktorý by prirodzene splynul s vašou hudbou. Ale prosím vás, dajte mi voľnú ruku,“ požiadal Rizzo najvýznamnejších predstaviteľov výnimočného tradičného vokálneho umenia pred nahrávaním vynikajúceho albumu „Eternal“ z roku 2009.


Rozvetvená spolupráca

Na tohtoročnej novinke sa „Dreamers in the Field“ sa k sebe hudobníci vrátili už po tretí raz a tentoraz sa k nim pripojil aj britský gitarista a skladateľ Dhani Harrison. Áno, syn Georgea Harrisona, ktorý stretnutie s Huun-Huur-Tu nazval božským darom, ktorý dostal len málokto.

„Vždy si budem vážiť dôveru, ktorá mi bola daná tým, že som mohol byť súčasťou tejto magickej hudobnej cesty,“ povedal Dhani Harrison o tvorbe tohoto majestátneho albumu.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press)