EDITORSKÝ VÝBER: 27/2024

Vybrali sme pre vás hudobné správy, ktorými nás zaujali Kasabian, Kit Sebastian, Jah Lil, Bokka a domáce duo Robert Pospiš & Martin Sillay.


Anglickí rockeri Kasabian, na čele so Sergom Pizzornom. zverejnili svoj ôsmy štúdiový album s názvom „Happenings“. Kapela uviedla, že tento album je o čistej radosti, čo predznamenali už optimistické single. Sergo prezradil: „Je to do veľkej miery album, ktorý môže vzniknúť len dnes. Vplyvy tam sú, no bol vytvorený s nástrojmi, ktoré mám teraz okolo seba. Bol to skutočne jednoduchý sentiment. Vždy som sa snažil, aby bola gitarová hudba zaujímavá. Ani neviem, ako by ste našu kapelu nazvali. Sme rocková kapela? Tentoraz som sa naozaj venoval popovej štruktúre a tomu, aby bolo všetko čisté a úderné – zobrať tie bláznivé, šialené, divné zvuky a urobiť ich údernými ako na modernej platni.“


Flying Lotus a jeho label Brainfeeder podpísal zmluvu s duom Kit Sebastian, ktoré by ste zrejme na zozname londýnskeho vydavateľstva nečakali. Merve Erdem a K. Martin sa zameriavajú na anatólsku psychedéliu, bossa novu, džez a pop 60. rokov. Nová skladba „Faust“ naznačuje, ako dobre do seba zapadajú rôzne hudobné štýly a obdobia, pričom sofistikovanými sazovými riffmi navodzuje zvláštny stav tranzu bez toho, aby sa štýlovo vzďaľovala. Vďaka vokálom britsko-tureckého dua si pieseň zachováva svoju chytľavosť a jemnosť. Sprevádza ju videoklip inšpirovaný hudobnými reláciami zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.


Reggae spevák Jah Lil sa na debutovom albume albume „Can A Man Cry“ zaoberá existenčnými krízami a ukazuje svoju zraniteľnosť. Aj keď pôsobí na hudobnej scéne už viac ako desať rokov, dlho trpel nevysvetliteľnými príznakmi, ako je búšenie srdca a vyčerpanosť. Bol z toho zúfalý a nevedel si to vysvetliť. Psychotropné lieky jeho stav len zhoršili a až neskôr mu lekári určili diagnózu spánkovú apnoe. Medzitým chcel opakovane opustiť hudobnú kariéru, no zážitky z tohto obdobia napokon spracoval na svojom prvom albume. S dubovou jednohubkou „Step By Step“, intenzívnou „Above Water“ a hip-hopovou „Rebirth“ povstáva Jah Lil ako fénix z popola.


Poľská skupina Bokka vdýchla nový život piesni „Teardrop“ od Massive Attack. Skladba avizuje dva špeciálne koncerty kvarteta, ktoré sa uskutočnia na jeseň 2024, a podporuje tohtoročné turné, počas ktorého kapela vystúpi aj v Českej republike. „Boli chvíle, keď ma album Mezzanine vrazil do kresla. Počúval som ho bez prestávky. Po mnohých rokoch som zistil, že texty a melódie všetkých nahrávok mám natrvalo vryté v hlave. Skladba Teardrop spojila Massive Attack a legendu vydavateľstva 4AD, speváčku Cocteau Twins Elizabeth Fraser. Veľmi si vážim originál a dúfam, že sa zapáči aj v našej, hoci neobjavnej verzii,“ povedal o skladbe jeden z členov skupiny prezývaný Y.


Slovenské duo Robert Pospiš & Martin Sillay zverejnilo videoklip k skladbe „Za oknami sa už stmieva“. Nakrútil ho kameraman, režisér a filmár Lukáš Teren. V piesni môžu poslucháči počuť huslistu Miloša Valenta, sopranistku Evu Šuškovú, violončelistu Romana Harvana, speváčky Dominiku Hanko a Katarínu Ďurdinovú aj harfistku Máriu Kmeťkovú. „Žijeme v období veľkého napätia a strachu. Aj o tom je skladba Za oknami sa už stmieva. Temnota okolo nás pulzuje s obrovskou silou. Páči sa mi, že Lukáš uchopil myšlienku skladby zo svojho uhla pohľadu. Je to krehký príbeh. Dojímavý a láskavý v tom najčistejšom zmysle slova. Nebojme sa, držme spolu, všetko temné raz prejde. O tom je skladba Za oknami sa už stmieva. Cítime tmu, ktorá sa blíži ale raz odíde. Musí. Hudba je veľkým liekom, pre nás a určite aj pre našich poslucháčov. Je to svet, ktorý patrí nám všetkým. Bez akýchkoľvek rozdielov,“ vysvetľuje myšlienku singlu Robert Pospiš. Spoločne s Martinom Sillayom a hosťami odohrajú počas leta niekoľko koncertov k najnovšiemu albumu.