HVIEZDA NEZAPADLA, IBA POTREBOVALA ZISTIŤ, KAM MÁ PRÍSŤ

Bratislavská kapela Hviezda prekonala krízu, má novú zostavu a pripravuje štvrtý album. Veľavravný prvý singel „Kam mám prísť?“ prichádza práve v týchto dňoch.


„Sťažoval som sa terapeutke, že moje písanie už nie je tým, čím bývalo. Povedala mi, že som len prispatý a po víkende jej vraj donesiem nový text. Najprv som sa urazil, ale potom som ho prosto vymyslel, napísal, priniesol a bolo,“ približuje okolnosti vzniku aktuálneho singla frontman a výhradný textár Hviezdy Tomáš Ďurovka. K slovám expresne zložil chytľavú hudbu gitarista a basgitarista Peter Prekop a zahral ju kapele na najbližšej skúške.

„Šiel som tam s myšlienkou, že už nevládzem a s kapelou končím“ priznáva gitarista a zakladajúci člen Peter Hajdin. “Po vydarenej plodnej skúške som si ale nakoniec povedal, že tomu asi ešte dám šancu,” dodáva so smiechom. Práve pesnička Kam mám prísť? tak môže za to, že Hviezda „nezhasla.“ Ďurovka navyše písal v rýchlom slede ďalšie texty, ku ktorým následne veľmi rýchlo vznikala aj hudba.

„V máji sme išli k Erikovi Horákovi do štúdia (Lososound) nahrať jednu či dve veci – a dopadlo to tak, že sme ich nahrali deväť. Ukázalo sa, že máme materiál takmer na celý nový album,“ popisuje nové vzopätie Hviezdy Hajdin. Dokončenie zatiaľ bezmenného štvrtého opusu má podporiť crowdfundingová kampaň, ktorú kapela plánuje spustiť čoskoro.

Hybernujúcu Hviezdu prvý raz „nakopla“ už ruská agresia voči Ukrajine, kedy pred benefičným koncertom v marci 2022 spontánne vznikla nová zostava: skladateľ a gitarista Peter Prekop sa vrátil k basgitare a pridali sa bubeník Adam Jánoš (ex Queer Jane) a gitarista Peter Bálik (Štefánikove deti, ex Živé Kvety). Už v novej zostave vznikol protestsong „Putin Chujlo“, ktorý však kvôli explicitnému textu v rádiách len tak nezačujete.

Skupina Hviezda doteraz vydala tri albumy: „Tu v Bratislave“ (2014), „Nič sa nemení“ (2015) a „Pes Poručíka Molnára“ (2021), všetky vo vydavateľstve Slnko Records. Charakterizujú ju silné texty, rocková priamočiarosť, živý dialóg dvoch gitár a výrazné basové linky. Hviezda mimoriadne žiari naživo, najbližšie ju môžete zažiť napríklad vo štvrtok 20. júla na dvojkoncerte s kapelou Vltava na Dunaji – presnejšie na bratislavskom plávajúcom klube Pink Whale.

Alexander Čerevka a NMR (foto: press Hviezda)