NOVÁ HUDBA: JÚL 2023

Prázdniny sú v plnom prúde a čo sa týka hudby, mali by sme prežívať uhorkovú sezónu. Opak je ale pravdou, pretože počas júla bolo zverejnených viacero výnimočných nahrávok.


Americká skupina Local Natives je už niekoľko rokov istou zárukou kvality. Nesklamal tiež ich posledný album „Time Will Wait for No One“, ktorý vám odporúčam vypočuť si komplet. Ak by sme si ale mali vybrať album mesiaca, tak by to bol pravdepodobne titul „No tempo da intolerância“ brazílskej speváčky menom Elza Soarez, o ktorom nájdete na našom webe pekný článok.

Čo sa týka remixov, tak jeden skutočne originálny vytvorila britská indie skupina Wet Leg, pretože pieseň „Wagging Tongue“ pôvodne od Depeche Mode získala vďaka novej podobe takmer hymnickú atmosféru.

Nad projektom Saint Privat drží ochrannú ruku rakúsky producent Waldeck a jeho label Dope Noir. Album „Après la bohème“ je opäť jedným z tých, ktorý by nemal obísť žiaden rozhľadený hudobný fanúšik.

Carsten Meyer pôsobí v Hamburgu už desaťročia ako Erobique. Na svojom druhom sólovom albume preferuje hudbu na rozhraní štýlov disco a house, ktorú kombinuje so zaujímavými improvizačnými textami. Premiérovo sa u nás predstavuje vďaka piesni „Acquamarina“.

Ďalšie zaujímavé albumy počas leta zverejnili Tinariwen, Alice Phoebe Lou, spevák skupiny Fontaines D.C. Grian Chatten, Jackie Mendoza, Little Dragon, Nickodemus, Youth Lagoon, Mokoomba, Alborosie, Lloyd Cole, Rhiannon Giddens a čoskoro sa dočkáme kolekcie nových nahrávok od Bebel Gilberto, či Slovdive.

Dávku takmer meditačnej atmosféry do našej selekcie vniesli aj interpreti ako Luzmila Carpio, Clozee, Cero, Ours Samphus, alebo Julie Byrne a nezabudli sme ani na niekoľko dôležitých domácich nahrávok. Príjemné počúvanie!

Róbert Gregor