HVIEZDA: TEXTOVÁ GENIALITA A HUDOBNÁ ĽAHKOSŤ

hviezda_coverHVIEZDA – NIČ SA NEMENÍ  (SLNKO RECORDS  2015)

Bratislavská kapela Hviezda v týchto dňoch ponúka svoj druhý radový album “Nič sa nemení”. Je to zoskupenie skúsených muzikantov. Tomáš Ďurovka (spev, texty), Peter Hajdin (gitara, basa), Peter Prekop (basa, gitara) a Vladimír Wittgruber, ktorého za bicími počas nahrávania tohto druhého albumu nahradil Roman Lauko, majú za sebou hranie v iných, dnes už legendami opradených kapelách. Ďurovka, Hajdin a Prekop pôsobili v nezávislých zostavách MED a Kosa z nosa, čo počuť aj v nových pesničkách Hviezdy.

Kapela vznikla pred štyrmi rokmi a pod značkou Slnko Records jej vyšiel okrem debutového koncertného „EPčka Live @ U Očka“ aj dlhohrajúci štúdiový album „Tu v Bratislave“. Podobne ako kapely Kosa z nosa, MED, či Živé kvety, Hviezda vo svojich skladbách neraz odkazuje na reálie nášho hlavného mesta (Figaro, Zlaté Piesky). S vyššie menovanými kapelami má spoločný aj cit pre, na prvé počutie, jednoduché pesničky, ktoré majú krásne poetické texty a nápadité melódie. Ľahko sa dostanú do povedomia poslucháčov a niektoré z nich si možno budú aj pospevovať.

Hviezda

Zaujal ma najmä text skladby “Podkrovie” s rozličnými skomolenými slovami a milými, vtipnými veršami. (Oni všetko vjú / a nič nepovjú / a namiesto ľúbim, vravia ajlavjú). Vydarená je aj skladba Červená električka, predovšetkým vďaka už spomenutým lyrickým (pocitovým) Ďurovkovým textom, ale i Prekopovmu  muzicírovaniu – nápaditá, príjemná pieseň (nielen) o túžbe zapáliť si nočnú cigaretu. (Do čierneho dažďa / na benzínovú pumpu kráčať / pre hrejivý dych tabaku / studenou tmou sa zmáčať).

Pri počúvaní tejto albumovej novinky od kapely takej silnej, ako je Hviezda, slovenský poslucháč možno pocíti zadosťučinenie, že tu máme aj takúto odvrátenú stranu našej popmusic. Žiadny gýč, žiadna kalkulácia, ani primitívna túžba po „mainstreamovej hitovke“, a predsa sú z toho piesne, ktoré by mohli byť hitmi aj v mainstreamových rádiách. Sú zaspievané, napísané a zložené oddane, s veršami perfektne do seba skĺbenými. Hudba v nich plynie, reálie (nielen tie bratislavské) sú v nich také výrazné, že nemožno pochybovať o ich úprimnosti. Príkladom je titulná skladba “Nič sa nemení”. (Pár spomienok na strednú školu / potom to šlo všetko dolu / Dolné Hony, Pentagon / Hraničná, metadon“ … „v skrinke skrývaš tajnú lásku / Samanthu Fox na obrázku / z krajiny čias diskoték / tak drž sa chlapče, punk’s not dead).

Dnes večer si zahráme niekoľko nových pesničiek od kapely Hviezda a pripojíme aj niekoľko starších. Určite počúvajte, album “Nič sa nemení” totiž ukazuje, že v našej hudbe sa predsa len niečo mení: je to jeden z doposiaľ najvýraznejších domácich albumov tohto roka.

Matej Lauko (foto: archív skupiny)