IBEYI – TOTO TU EŠTE NEBOLO, KUBÁNSKE „LAMBOIDNÉ“ DOWNTEMPO

IBEYIIBEYI – OYA   (XL RECORDINGS 2014)

Prelínanie kultúr v hudbe sveta pokračuje. Nové dievčenské duo Ibeyi vzbudzuje pozornosť hneď svojim prvým krokom pri vstupe na hudobnú scénu s jeho EP Oya. Má byť návnadou na jeho pripravovaný debutový album. A čo tú pozornosť vzbudzuje? Hudba. Nič iné. Našťastie.

Počuť dve dievčatá z Kuby, ako s prirodzenosťou premiešali ducha piesní náboženstva Santéria (pôvodne nazývaného Oshá Ifá), ktoré vzniklo na Kube z mytológie privezenej na ostrov v 19. storočí spolu s otrokmi africkej etnickej skupiny Joruba (Yoruba), so štýlom pripomínajúcim „menčesterské“ duo Lamb, to je prekvapujúce. No je to aj „beautiful“. Preto Ibeyi v našom rádiu registrujeme.

Registroval ho aj Juraj Kušnierik, redaktor časopisu Týždeň, ktorý teraz v januári po štvrtý raz navštívil hudobný festival Eurosonic Noorderslag v Holandsku, na ktorom sa predstavilo svetu aj duo Ibeyi (v jazyku národa Joruba slovo ibeyi znamená „dvojičky“ – v princípe ako také posvätné).

IBEYI

Duo IBEYI založili ho v Paríži sestry, dvojičky Naomi a Lisa-Kaindé Díaz z Kuby.

Texty ich piesní sú napísané v angličtine, francúzštine, španielčine a v jazyku Joruba. Jablká sa ďaleko od stromu nezakotúľali, otec týchto dvojičiek je kubánsky bubeník Miguel „Anga“ Díaz (Buena Vista Social Club, Omara Portuondo, Omar Sosa, Ry Cooder, Rubén Conzáles). A ako ich hudba znie? Nech sa páči, tu pod článkom si ju môžete vypočuť vo videoklipoch.

Miroslav Potoček (foto: press IBEYI)