KATZENJAMMER – NEPREHLIADNUTEĽNÁ FÚZIA Z NÓRSKEHO ROCKLANDU

KatzenjammerKATZENJAMMER – ROCKLAND    (VERTIGO 2015)       

Ktosi nepodpísaný napísal, že „Katzenjammer je niečo, čo vás určite zdvihne na nohy, alebo až do vzduchu“. Takéto ubezpečenia (typické pre určitý druh publicistov) síce možno na niekoho zapôsobia, no ak po vypočutí takýmto spôsobom odporúčanej hudby príde sklamanie, tak môže byť aj dvojnásobné.

Nie, Katzenjammer  (Mačací nárek, stav po „opici“) nie je zázrak, ktorý vás určite zdvihne do vzduchu, ale len „možno“ a niektorým by sa mohol páčiť. Ktorým? Tvrdým rockovým ťažkotonážnikom asi nie. A to Katzenjammer, čiže štyri ženičky z nórskeho Osla vlastne na svojom novom, v poradí treťom  albume Rockland pritvrdili a „zrockoveli“.

Katzenjammer

Predtým to bol viac kabaret. Alternatívny kabaret.

Prefiltrovaný rockom, folkom, country, balkánskou hudbou a v niektorých piesňach aj šansónom, blues a jazzom.  Vplyvy Bregoviča, Djanga Reinhardta, Gogol Bordello, teraz strácajú u Katzenjammer  výrazné kontúry, no zostáva ich povestné bravúrne striedanie množstva hudobných nástrojov, spontánnosť, bezprostrednosť. Tá sa prejavuje najmä na ich koncertných vystúpeniach, čo sa potvrdilo podľa očitých svedkov aj na festivale Colours Of Ostrava.

Možno, že Rockland nie je album, ktorý má predpoklady na trvalé umiestnenie v rebríčkoch najlepších albumov všetkých čias, ale napriek tomu môže niektorých poslucháčov potešiť. A takisto „niektorí“ publicisti o ňom píšu, že je najdômyselnejším albumom Katzenjammer. Iní zase, že najslabším. Rozhodne to nie je typický, milión krát ojazdený rockový „motorák“.

Miroslav Potoček (foto: press Katzenjammer)