IGGY POP A UNDERWORLD VYDAJÚ EP TEATIME DUB ENCOUNTERS

Iggy Pop & Underworld - Dub EncountersAmerický spevák Iggy Pop a britské elektronické duo Underworld oznámili, že vydajú spoločné EP Teatime Dub Encounters. Novinka bude obsahovať štyri skladby a na trh sa dostane 27. júla. Muzikanti zároveň predstavili druhú ukážku z nahrávky s názvom I’ll See Big, ktorá je dostupná napríklad na službe YouTube. Okrem zmieneného počinu už v máji ponúkli skladbu Bells & Circles.

Podnetom k vzniku EP bola snímka T2 Trainspotting (2017) Danyho Boylea – pokračovanie kultového filmu Trainspotting (1996), v ktorom sa objavili Popova pieseň Lust for Life a najznámejšia skladba od Underworld Born Slippy (Nuxx). Rick Smith z formácie chcel preto pracovať s Popom aj na hudbe pre druhý film, a tak v jednej z londýnskych hotelových izieb zriadil hudobné štúdio. „Keď stojíte tvárou v tvár niekomu, kto má v hotelovej izbe celé prekliate štúdio, režiséra, ktorý nedávno vyhral Oscara, máte na Skype, poondiaty mikrofón pred vami a 30 dokončených kúskov veľmi dobrej hudby, nechcete byť ten slaboch, čo povie nie, takže som veľmi rozmýšľal,“ vyjadril sa Pop v stanovisku. Zo spoločného nahrávania nakoniec žiaden materiál neskončil na soundtracku T2, no vytvoril spomínané EP.

Iggy Pop & UnderworldIggy Pop, vlastným menom James Newell Osterberg Jr., pôsobí na scéne od 60. rokov minulého storočia. Jeho kariéra je spätá s kapelou The Stooges, ktorú v roku 2010 uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Pop má na konte sólové nahrávky ako napríklad The Idiot (1977), Lust For Life (1977), Blah Blah Blah (1986), Brick By Brick (1990), American Caesar (1993), Beat ‚Em Up (2001), Aprés (2012) alebo Post Pop Depression (2016). Medzi jeho najznámejšie sólové skladby patria Lust For Life, The Passenger, Nightclubbing, Real Wild Child (Wild One) či Candy. Objavil sa v snímkach ako Mŕtvy muž (1995), Vrana 2: Mesto anjelov (1996) či Káva a cigarety (2003). V roku 2017 mu udelili titul Commandeur francúzskeho Radu umenia a literatúry (Ordre des Arts et des Lettres).

Formácia Underworld, ktorú tvoria Karl Hyde a Rick Smith, debutovala v roku 1988 albumom Underneath the Radar a predvlani vydala zatiaľ poslednú, deviatu štúdiovku Barbara Barbara, We Face a Shining Future. Okrem toho pracovali na viacerých soundtrackoch, vydali tiež 18 živákov či päť kompilácií. V roku 2012 sa Underworld postarali o hudobnú stránku otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Londýne.

Tracklist EP Teatime Dub Encounters:
01. Bells & Circles
02. Trapped
03. I’ll See Big
04. Get Your Shirt

Zdroj článku: Sita (foto: Danny Seaton)