ILARIA GRAZIANO A FRANCESCO FORNI – NEZÁVISLÁ AMERICANA S TALIANSKOU ROMANTIKOU

Ilaria Graziano e Francesco Forni - From Bedlam To LenaneIlaria Graziano e Francesco Forni – From Bedlam To Lenane  (Agualoca  2015)

Obidvaja pochádzajú z talianskeho mesta Neapol a hovoria, že si v ňom vytvárajú nezávislý priestor  pre umenie – pesničkárka Ilaria Graziano (doma prezývaná Ila) a spevák, skladateľ filmovej + divadelnej hudby – Francesco Forni. Spájajú taliansky a románsky hudobný svet s americkým, napríklad tango s blues Roberta Johnsona, americkou country music, swingom, folkom.

Ila nie je na hudobnom poli nováčik, v minulosti spolupracovala s japonským skladateľom Yokom Kannom, skupinou Zion Train, projektom Riva Starr, spievala duet s Marianne Faithfull. Hrá na gitaru, ukulele, perkusie. Doma o nej hovoria, že jej spev momentálne patrí k najkrajším v Taliansku.

Ich spoločný album „From Bedlam To Lenane“ vyšiel v roku 2012, no až teraz sa ním začína nadchýnať širšia verejnosť a vychádza opäť v reedícii. Denník „La Repubblica“ ho vyhlásil za najlepší taliansky album posledných rokov. Nedávno  sa objavil v rebríčku World Music Charts Europe.

Ilaria Graziano e Francesco Forni

Niektoré z piesní, ktoré obsahuje, boli súčasťou celovečerných hraných filmoch. Majú vraj dušu duetov Marka Lanegana a Isobel Campbell.

Angličtinu dopĺňa francúzština, španielčina a hlavne taliančina, ktorá je sama o sebe nádhernou hudbou. A v spojení s country?  Pred očami sa začne vynárať panoráma spaghetti westernov a pasáž z talianskeho divadla filmu Krstný otec. Je to niečo ako nezávislá americana s talianskou romantikou, niektorými kritikmi nazývaná „roman eccentro-folk“.

Miroslav Potoček