INNA DE YARD – MONUMENTÁLNE STRETNUTIE DVOCH GENERÁCIÍ HUDOBNÍKOV Z JAMAJKY

INNA DE YARD - The Soul Of Jamaica (Chapter Two/Wagram Records 2017, 2017)

Na nahrávaní albumu The Soul Of Jamaica sa podieľali dve generácie jamajských hudobníkov a spevákov. Legendárni speváci zo zlatej éry „roots“ reggae spolupracovali s mladými predstaviteľmi súčasnej jamajskej scény, čím sa im podarilo oživiť pôvodnú podstatu myšlienky hudobného štýlu reggae.

Prvý singel z albumu The Soul Of Jamaica „Everything I Own“ naspieval Ken Boothe, autor pôvodnej piesne z roku 1968, ktorá sa v tom čase umiestnila na prvom mieste britského singlového rebríčka. Nová verzia tejto skladby dostala názov „Let The Water Run Dry“. Syn legandárneho speváka Winston McAnuffaKush McAnuff prispel na album piesňou Black To I Roots. Kush McAnuff je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov mladej generácie dancehall a reggae scény. Jeho pieseň zvukom trúbky dotvoril Namba Robinson, hudobník, ktorý v minulosti spolupracoval s Bobom Marleym, Dennis Brownovou, alebo Lauryn Hillovou. Skladba sa svojou podstatou vracia ku koreňom jamajského reggae, podobne ako aj väčšina ostatných nahrávok albumu.

 

Album The Soul Of Jamaica oživuje tradičné reggae a potvrdzuje, že i súčasné skladby môžu znieť vkusne, i keď sú nahrávané akusticky. Inna De Yard totiž nahrávali všetky svoje piesne odlišným spôsobom ako väčšina súčasných umelcov v digitálnych štúdiách. Produkcia jednotlivých nahrávok bola zameraná na orchestrálnu jednoduchosť. Z hudby cítiť teplo akustického zvuku, emócie jednotlivých hlasov a kolektívnu energiu. Spoločne sa im podarilo verne zachytiť vzácny okamih, keď to medzi hudobníkmi „iskrí“, a to spôsobom, ktorý je organický a takmer duchovný. Ďalšou zaujímavosťou je, že všetky piesne albumu The Soul Of Jamaica vznikli za štyri dni. Nahrávané boli pod holým nebom, na terase domu v kopcoch nad mestom Kingston. Priekopníkom takéhoto spôsobu nahrávania bolo vydavateľstvo Makasound a prvé nahrávky pod hlavičkou voľného projektu Inna De Yard vznikli ešte v roku 2000.

Projekt Inna De Yard na albume The Soul Of Jamaica celkovo podporili speváci Ken Boothe, Cedric Myton (The Congos), Lloyd Parks, Derajah, Var, Kiddus I, Steve Newland, The Viceroys, Kush McAnuff, Winston McAnuff, Derajah, Bo-Pee, Cedric Myton, Var a hudobníci Robbie Lyn – hráč na klavír a gitarista Winston ‚BoPee‘ Bowen.

Róbert Gregor (foto: Bernard Benant)