INNA MODJA – AMERICKO-FRANCÚZSKO-AFRICKÁ PRÍTOMNOSŤ V ZÁLIVE HUDBY SVETA

inna modjaINNA MODJA – MOTEL BAMAKO ( WARNER MUSIC FRANCE 2015 )

Inna Modja, vlastným menom Inna Bocoum, je 31-ročná speváčka z Mali. Žije vo Francúzsku, pochádza z typicky africkej mnohopočetnej rodiny. Keď mala šesť rokov, rodičia ju zapísali do speváckeho zboru. Doma vyrastala na hudbe Ray Charlesa, Elly Fitzgerald, Sarah Vaughan, čo sa odrazilo aj na jej hudobnej orientácii.  V čase jej dospievania si všimol jej talent Salif Keita a istý čas bola súčasťou jeho sprievodnej skupiny.

V roku 2009 odštartovala svoju sólovú kariéru albumom Everyday Is A New World. Obsahoval skladby, ktoré po stránke štýlovej balansovali na pomedzí soulu, popu a tradičnej hudby Mali. Jej druhý album Love Revolution sa stal vo Francúzsku „zlatým“.  Na poslednom albume Motel Bamako pokračuje s textami piesní väčšinou v angličtine. Objavujú sa v nich i náznaky rapu, r´n´b, jazzu a iných hudobných žánrov, miestami sú obohatené tradičnými západoafrickými perkusiami a tónmi africkej harfy Kora.

V textoch dominujú témy, v ktorých Inna hovorí o právach na obranu žien. Tvrdí, že v časoch krízy sú ženy najviac zraniteľné. Na albume Motel Bamako účinkuje aj niekoľko hostí, napríklad hip hopový spevák  Oxmo Puccino, alebo malijská diva Oumou Sangare. Motel Bamako je príjemných spestrením jesennej hudobnej ponuky pre tých, ktorí hľadajú odľahčenú popovú hudbu s exotickou atmosférou. Album nezapiera  africké korene jeho autorky a zároveň spĺňa všetky predpoklady byť konkurencie schopným aj vo svete  globálneho popu.

Róbert Gregor