ISLANDMAN A ICH BEZBOŽNÁ CEREMÓNIA

Islandman - Godless Ceremony (Music For Dreams, 2021)

Medziplanetárne hudobné trio Islandman z Istanbulu vydalo v dánskom vydavateľstve Music for Dreams svoj tretí album „Godless Ceremony“. Jeho nahrávky potešia najmä milovníkov hudobných fúzií.

Osobitý hudobný štýl tria Islandman vznikol pod vedením multiinštrumentalistu a producenta menom Tolga Böyük. Kapelu dopĺňajú ešte hudobníci Eralp Güven (bicie) a Erdem Başer (gitary).

Trio čerpá z bohatej histórie tureckej psychedelickej hudobnej scény sedemdesiatych rokov minulého storočia (Eden Ahbez, Can Kozlu, Okay Temiz, Baba Zula) a hudobných vplyvov z Japonska, Bulharska, Tuvy a ďalších krajín.

V roku 2017 nahrala skupina debutový album s názvom „Islandman Rest In Space“, na ktorom bol počuť hip-hop, afrobeat a klasické indické tance.

V jeho nahrávkach sa prelínali elektronické rytmy s kozmickými zvukmi a fiktívnymi snami. V minulom roku trio na tento titul nadviazalo svojim druhým albumom „Kaybola“. 

Desať skladieb nového albumu „Godless Ceremony“ flirtuje s elektronickou hudbou a globálnym pohľadom na svet.

Skupina sa bez námahy premiestňuje po zemeguli, ponára sa do trópov Ekvádoru (Amarnos Ahora), navštevuje severoafrických majstrov púštneho blues Tamikrest (Tarhamanine Assinegh) i severnú Indiu (Drums Of Colca), pričom nikdy nezabúda na hudbu a poéziu duchovných skupín svojho domova – Anatólie (Kara Toprak).

Pri počúvaní albumu „Godless Ceremony“ poslucháč nevníma čas a ani miesto, je uvedený do mystickej zóny, v ktorej sníva o mori a hľadí na hviezdy. Nahrávky evokujú hudobný výlet, ktorý nás zavedie do vzdialených miest, skutočných i tých, ktoré sa nám zjavujú v našej fantázii.

Indické tabla, tibetské flauty, flamenco gitary, anatolský saz, bhasa z Bali, spolu so špecifickým vokálom zapadajú do konceptu albumu, ktorý považuje každodennú rutinu za krásnu a meditatívnu.

Tolga svoje inšpirácie zbieral na cestách, počas ktorých sa stal otcom: „Môžete sa zúčastniť náboženského obradu, hľadať nadprirodzené sily, ale niekedy potrebujete nájsť šťastie v malých každodenných veciach.“

Ilustratívnou skladbou nového albumu je titulná skladba „Godless Ceremony“ pripomínajúca hudbu Underworld. Rozdiel je len v tom, že Tolga ju interpretuje aj pomocou anatolského strunového nástroja saz a svojim špecifickým spevom.

Islandman sa vyhýbajú hudobným hraniciam a „Godless Ceremony“ je v konečnom dôsledku ich doposiaľ najotvorenejší album. Jeho atmosféru vám dáme možnosť vychutnať v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Islandman)