TOOTARD – SKUPINA BEZ ŠTÁTNEJ PRÍSLUŠNOSTI

TootArd - Laissez Passer (Glitterbeat, 2017)

Tootard Laissez Passer

Skupinu TootArd vedú bratia Hasan a Rami Nakhleh. Sú považovaní za hudobníkov bez štátnej príslušnosti.

Pochádzajú totiž z dediny Majdal Shams, ktorá leží v Golanských výšinách. Táto náhorná plošina v juhozápadnej Sýrii bola v roku 1967 počas šesťdňovej vojny obsadená Izraelom. Obyvatelia tohto územia nie sú Izraelčania a nemajú ani svoje pasy.

„Na identifikačnej karte neexistujem, som bez národnosti“, vysvetľuje Hassan v titulnej piesni nového, v poradí druhého albumu tejto skupiny.

TootArd vyrastali v domnienke, že hranice sú niečo ako čiary, ktoré existujú iba na mape. Hudobne však môžu zájsť kamkoľvek ich zavedie fantázia. Svoje občianstvo majú vo svojom vnútri.

„To, čo robíme v súčasnosti, je výsledkom všetkého, čo sme kedy počuli v minulosti“, hovorí Nakhleh. „Spočiatku sme počúvali tuaregskú hudbu, do ktorej sme sa zamilovali. Láska k tejto hudbe je v našich piesňach počuteľná. Severo-africká kultúra je niečo, čo nás ovplyvňovalo od detstva. Všetci sme vyrastali aj na klasickej arabskej hudbe. No pri hudobnom TootArd 2017experimentovaní sme našli svoj vlastný štýl, pozostávajúci z hudby celého sveta. Na albume Laissez Passer minulosť pomohla vytvoriť budúcnosť“.

„V roku 2010, v čase, keď sme začínali, sme hrali najmä reggae“ spomína Nakhleh. „V našej rodine bolo veľa hudobníkov. Vďaka nim som objavil klasickú hudbu, potom hudbu zo západu a neskôr aj reggae Boba Marleyho. Ďalšie hudobné inšpirácie hľadala skupina v Jerusaleme, v Palestíne a napokon v Európe, pretože istý čas pôsobila v Berlíne a v Berne“.

K titulnej piesni albumu Nakhleh dodáva:

„Prvý verš je realita, druhý je naše riešenie. Naši ľudia sú bez štátnej príslušnosti. Nemáme žiadnu vlajku, žiaden zmysel pre štátnu príslušnosť. Odráža sa to v našich emóciách. Ľudia vždy chcú, aby ste im povedali kto ste.“ S naliehavým refrénom, ktorý umocňuje priestor púšte, funky rytmus a zvuk elektrickej gitary, vytvára táto skladba manifest, ktorý spája západnú Afriku s územím Levanta. Je to vzrušujúca, chytľavá pieseň s nádychom reggae. Na albume sa nachádza podobne vydarených piesní viac. Za pozornosť stoja aj skladby Oya Marhaba, A’sfur’, Sahra, alebo Baysati blues.

Piesne albumu Laissez Passer sú spievané v arabčine, no na obale albumu možno nájsť ich anglické preklady.

Všetky skladby vyjadrujú krásne nápaditú zmes hudby z Blízkeho východu, teda z časti sveta, ktorú väčšina z nás pozná len ako problémový región. Je to veselá i smutná hudba ľudí, ktorí majú domov, ale nie svoju národnosť.

Album skupiny TootArd vydalo nemecké vydavateľstvo Glitterbeat Records, ktoré na poslednom hudobnom veľtrhu Womex získalo cenu najlepšieho vydavateľstva roka 2017. Tento rok pod jeho značkou vyšli úspešné albumy skupinám ako Tamikrest, BabaZula, Bargou 08, Saz’iso, King Ayisoba, Širom, Ifriqiyya Electrique, alebo Jupiter@Okwess.

Róbert Gregor (foto: Ortego Gonzalez)