SLOVENSKÁ SPEVÁČKA LOTTA PREDSTAVUJE ANIMOVANÝ VIDEOKLIP

Mladá slovenská speváčka a skladateľka Dagmar Mišíková alias Lotta zverejnila videoklip k piesni „Primavera“. Skladba je súčasťou EP „Seafarer“, ktoré vyšlo 3. júna 2021. Producentsky sa pod tento zaujímavý hudobný počin podpísal Dalibor Kocián alias Stroon.

Autorom jednoduchého animovaného videoklipu je Michal Černo, etablovaný výtvarník a grafik, ktorý prepája ľahkosť príbehu piesne so statickým portrétom Lotty uprostred lúky, s pohľadom upreným do diaľky a zároveň do očí diváka cez jej magické slnečné okuliare.

„Druhá časť skladby ma prekvapila nečakaným dramatickým zvratom. Odhalil som v ňom miesto, na ktorom Lotta sníva a tiež ďaleké horizonty, ponad ktoré hľadí ticho a nerušene,“ vysvetľuje koncept videa Michal Černo.

„Primavera zosobňuje jar, ktorá je ku nám milosrdná. Veľa básnikov píše o jari, vraj prináša so sebou šťastie. Pieseň práve v úvodných slovách sľubuje, že nájdeme spôsob ako byť šťastní. Skladbu som nahrávala s boľavým hrdlom. Zvyčajne si hýčkam svoje hlasivky, ale tá farba chorého hlasu bola tentokrát žiadúca. V štúdiu Jureša Líšku sme dali dohromady kostru, skladba získala obrysy, svoj tvar, už vtedy bola pre mňa špeciálna. Neskôr sme ju vyfarbili so Stroonom v jeho nahrávacích priestoroch, tam prekvitla v jar. Čo sa týka obrazu, Mišo Černo mi urobil obrovskú radosť. Nechala som mu absolútnu slobodu v jeho tvorivom procese, jediným pokynom bolo prekvapiť ma. Keď sa na seba pozerám, mám pocit, že som vymyslená, že vôbec neexistujem, iba ak v tejto piesni,“ hovorí na margo skladby a jej vizuálneho stvárnenia Lotta.

Skladba Primavera je nielen zvukovo bohaté, ale aj kompozične nepredvídateľné dielo.

Po tom ako sa v nej rozprší, nasledujú robotické nezrozumiteľné zhluky slov, ktoré podčiarkujú lámavosť jej kontúr. Narušenie pravidelnej pesničkovej, či popovej štruktúry je charakteristickým rukopisom autorky.

EP „Seafarer“ vychádza na značke Deadred Records. Je dostupné digitálne na všetkých známych streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music) a ako download na stránke vydavateľstva ako aj samotnej Lotty.

Natália Husárová a NMR (foto: Alex Kiňová)