JANA A JA – LETNÁ CHUŤOVKA V PODOBE PIESNE JAHODOVO

Jana a ja zverejnila video k ďalšej skladbe z pripravovaného albumu „Lesokruhy“. Pesnička sa volá Jahodovo a ako vraví Jana Krčmárová, líderka projektu, je jednoducho o tom ako bolo sucho, a potom napršalo a to doslova, ale aj v prenesenom význame.

„Téma aj spracovanie pesničky sú z môjho pohľadu optimistické, dážď je v tomto prípade pozitívnym prvkom. Takto sme sa snažili koncipovať aj videoklip, ktorý sme vytvorili vo dvojici s fotografkou Janou Fašungovou, ktorá so mnou točila už niektoré časti videoklipu k skladbe Ďaleko. V oblasti fotografie spolupracujeme už niekoľko rokov, ale zapáčila sa nám aj spolupráca na tvorbe videa. Ako mužský protagonista sa v klipe objavuje aj Peter Kunzo, ktorý sa ale v tejto pesničke postaral predovšetkým o klávesy,“ hovorí Jana.

Na celom albume budú len dve skladby, v ktorých na klavír nehrá Ľuboš Šrámek a Jahodovo je jednou u nich. Podaril sa dokonca husársky kúsok – hudobní fajnšmekri určite ocenia, že zvuk nie je len napodobeninou Hammondu, ale je záznamom z reprosústavy Leslie.

Na basgitaru hrá v piesni Tibor Farkaš, na flautu Lucia Pintérová a o celkovú hudobnú produkciu sa opäť postaral Ľuboš Šrámek. Nahrávka vznikla v Modre u Jána Mudrocha, ktorý sa postaral o mix a mastering.

Pikoškou je, že titulná fotografia k videoklipu bola zverejnená aj v internetovom magazíne Photo VOGUE, tak ako aj viacero ďalších fotografií tvorivého dua Jany Fašungovej a Jany Krčmárovej.

O projekte Jana a ja.

Jana a ja je umeleckým projektom hudobníčky a poetky Jany Krčmárovej, umelkyne s citom pre poéziu a kompozíciu. Mágia hudby v jej autorských skladbách ide ruka v ruke so slovenskými textami. Jana vystupuje aj v rámci rôznych multižánrových a literárnych podujatí. Debutový album pripravuje v spolupráci s hudobným producentom Ľubošom Šrámkom.

Projekt Jana a ja je premenou Jany z pesničkárky, ktorá so svojou tvorbou ostávala zavretá doma a hrala len pre pár kamarátov, na plnohodnotný hudobný projekt. V roku 2017 nahrala dve pesničky (Zviera a Astronaut) v spolupráci s Rolandom Kánikom (Sonic Cat Studio). V predchádzajúcich dvoch rokoch odohrala niekoľko komorných koncertov s Petrom Kunzom a Luciou. Jej skladba Čierne barany sa objavila aj na albume Ľuboša Šrámka s názvom „Perforomances“. Album „Lesokruhy“ vyjde v septembri 2020.

NMR (foto press: Jana a ja)