SLOVENSKÉ ALTERNATÍVNE LETO – DVA DNI UPROSTRED ŠTIAVNICKÝCH VRCHOV

Po mesiacoch neistoty, čakania a sociálneho dištancovania, sa rozsvietilo Slnko a zahnalo všetky sivé mraky do zabudnutia. Multižánrový festival pod holým nebom Slovenské Alternatívne Leto, ktorého história siaha na porevolučnej festivalovej scéne snáď najďalej, sa uskutoční 17. – 18. júla 2020.

Schválne sme zatiaľ nenapísali kde, pretože súhrou udalostí a súčinom okolností boli organizátori nútení presťahovať sa o pár stupňov južnejšie. V objatí prastarých vulkanických vrchov, na čarovnej čistinke uprostred zelene a stromov v tesnej blízkosti štiavnického jazera Počúvadlo, tam sa všetci budeme môcť stretnúť a vychutnať si dva nádherné dni plné čerstvého vzduchu, prírody, vynikajúcej hudby, divadla, umenia, workshopov, prednášok a diskusií.

Umelci, až na jednu výnimku z Maďarska, budú vzhľadom k aktuálnej situácii zo Slovenska a Českej republiky.

Rovnako aj počet návštevníkov je obmedzený číslom 1 000. Preto netreba s kúpou vstupenky dlho otáľať, pretože za veľmi sympatickú cenu dostanete hudobné lahôdky, ktoré vám budú určite chutiť. Poďme si ich predstaviť pekne po poradí.


V piatok festival odštartuje Kubo Ursiny s jeho projektom Teatro FATAL. Tento jeho autorský projekt sa po desiatich rokoch vracia na koncertné pódiá s čerstvým albumom „Kolmica“.


Po nich sa predstaví bratislavské zoskupenie Trilobeat s trojročnou históriou, ktoré je dôkazom toho, ako môže nadžánrová hudobná formácia potešiť široké spektrum rôznorodých fanúšikov.


Jedným z vrcholov festivalu bude nepochybne vystúpenie Geišbergovcov spoločne s dobre známou kapelou Balkansambel.

Balkansambel je kapela hrajúca po celom svete a zaznamenala obrovské úspechy na festivaloch a koncertoch v zahraničí i na Slovensku. Nástroje ako tuba, trombón, trúbka, saxofón, akordeón, balkánske tanečné rytmy ako aj pokojné hudobné plochy podporujú silné výpovedné texty Martina Geišberga.


Po nich sa predstaví skutočný skvost – projekt Eva Turnová – ETURNITY. Zahrá vám pekné, trochu divné skladby v štýle „smooth punk“ pochádzajúce z dielne Evy Turnovej, Michala Nejtka a Mejly Hlavsy. Texty sú od Vratislava Brabence, Vladimíry Čerepkové, Oldřicha Janoty, Zbyňka Hejdy a Minny Pyyhkally.


Skvelými hudobníkmi nabitý piatkový večer bude mať svoje pokračovanie personalizované v kapele, ktorú netreba nikomu predstavovať. Svoje majstrovstvo a pozitívne vibrácie nám predvedie prešovská kapela Chiki Liki Tu-a.


Ako predposledný sa predstaví veľmi zaujímavý pán, Petr Wajsar alias Develooper. Tento držiteľ Českého leva je aj jedným z najväčších majstrov beatboxu a loopingu a so svojím umením sa s vami veľmi rád podelí. Piatkový večer ukončí unikátny sólový projekt Tomáša Reindla – OMNION. Tomáš Reindl je hudobný skladateľ a multiinštrumentalista. Prakticky ako jediný v ČR sa do hĺbky zaoberá indickou rytmikou a sólovou aj doprovodnou hrou na indické tabla.


Sobota sa začne sympatickou detskou kapelou Maya Gal Hanna. Po nej zahrá kapela EA. Toto ambientné duo, ktoré dnes pôsobí v Banskej Štiavnici, tvoria speváčka Sisa Latková a gitarista Róbert Borodajkevyč. Zaujímavým projektom je česko-slovenské zoskupenie a:ma. Mladý, slovensko-brniansky psychedelic-rockový projekt, ktorý sa plaví vo vodách riffovej hudby s hypnotickými melódiami, snovými textami a tučnými groovami. Ankramu je vidiecka avantgarda, bigbít obohatený o akordy v zajatí vízie. Budeme sa mať na čo tešiť.


Medzi veľké zážitky môžeme nepochybne zaradiť hudobné duo Sisa Fehér a Vladko Mikláš s ich projektom BARDO. Hrajú autorskú hudbu s unikátnym moderným zvukom, ktorý vychádza z ich jazzového backgroundu.


Podvečer odpáli oslavu svojho 40. výročia prvá dáma slovenskej alternatívy, kapela CHVM. Hudobné zoskupenie nahralo viac ako 25 albumov a odohralo stovky koncertov. Je nám cťou, že jeden zahrajú aj pre vás na našom festivale.


Gladia Moony je synthpopová skupina z Bratislavy. Tvorí ju štvorica talentovaných hudobníkov – Alex Lukáčová (spev), Adam Dekan (klávesy), Martin Madro (bicie) a Martin Kosorín (bass). Jej originálne tóny zaznejú pri svite prvých hviezd.


Počas hlbokej noci vás na hudobnú cestu okolo sveta vezme DJ Potkan. Okrem hudobnej časti vás čakajú diskusie, prednášky a Pecha Kucha zameraná na prezentáciu činnosti kultúrnych centier v zoskupení Anténa. Umelecko-výtvarný workshop, ktorý bude prebiehať počas celého festivalu pod taktovkou výtvarnej skupiny Riavy. Svoje zastúpenie bude mať aj divadlo v podaní monodrámy Matilda za ktorou stojí Renáta Jurčová.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Stretneme sa 17.–18.7.2020 v malebnom kúte Slovenska, pri jazere Počúvadlo, na letnom festivale Slovenské Alternatívne Leto.

Saša Pastorková