JANA A JA VYDÁVA DRUHÝ ALBUM NIKDY

V roku 2020 vyšiel projektu Jana a ja debutový album s názvom „Lesokruhy“. Nový album „Nikdy“ je viac intímny a vznikol ako odpoveď na aktuálne okolnosti.

Jana Krčmárová je neustále aktívna a obmedzenia spoločenského života zo začiatku roku 2021 využila na nahrávanie a produkciu pesničiek druhého albumu v jej domácom štúdiu. Väčšinu pesničiek predstavovala postupne počas roka 2021, na albume ale nájdete aj doteraz nezverejnené nahrávky ako „Na vlnách“, štúdiovú verziu pesničky „Dáždnik“, autentickú „Aj v noci máme tiene“, či titulnú skladbu „Nikdy“.

O kompletnú mixáž albumu a o produkciu dvoch pesničiek sa postaral Roland Kánik (Modré Hory, Sonic Cat Studio), o mastering Gargle & Expel Studio. Peter Kunzo (Velvet Case, Quatro Emocione) nahral klávesy do skladby Na vlnách.

Roland Kánik o spolupráci s Janou hovorí: „S Janou hudobne spolupracujem už dlhšiu dobu a pozorujem, ako autorsky dozrieva a producentsky sa osamostatňuje. Predtým do štúdia nosila len skice skladieb, potom to už boli nahraté klavírne časti a spevy, neskôr celé hotové aranžmány a produkcie. Ak to takto pôjde ďalej, na ďalšom albume už asi spolu robiť nebudeme – už budem nepotrebný. (smiech) Je to však správny trend, pretože moderný songwriting 21. storočia sa uberá týmto smerom. Nový album zachytáva Janu v tomto prerode.“

Peter Kunzo považuje Janu za špecifický zjav na domácej hudobnej scéne. O tomto povedal: „Jana vie kde je, nepreteká sa v súťaži o dokonalú speváčku, no jej osobitý prejav a zaujímavé texty odrážajúce svojské ponímanie sveta si poslucháča hneď získajú.“ So smiechom dodáva: „Jana je divná. Tak divná, až je to dobré. V dobrom slova zmysle. Veď ona vie, ako to myslím.“

Jana si potrpí na spracovanie vizuálnej stránky a okrem obalu albumu sa venovala aj vizuálu každej zverejňovanej skladby.

Autorkou fotografií v booklete je opäť Jana Fašungová, s ktorou Jana spolupracuje už niekoľko rokov. Dôvera medzi fotografkou a speváčkou sa premieta aj do výsledného dojmu z fotografií. Tie odrážajú intimitu albumu a podčiarkujú pocit istého tajomna či tajomstva, na ktoré poukazuje viacero piesní.

Album „Nikdy“ nájdete na webstránke speváčky vo forme CD a v digitálnej forme na stiahnutie. Album bude dostupný tiež na všetkých dôležitých streamingových platformách.

Jana zároveň prostredníctvom občianskeho združenia Jana a ja začína s podporou umelcov, ktorí sa nevedia vymaniť zo začarovaného kruhu v začiatkoch snahy o pretavenie tvorby do konkrétneho výsledku. Ako vraví, sama to zažila a trvalo niekoľko rokov, kým našla spôsob, ako postupnými krokmi prelomiť bariéru medzi tvorbou ako takou a výsledkom, ktorý je dostupný aj širšiemu okruhu poslucháčov.

„Som veľmi, naozaj veľmi šťastná a vďačná, že som nakoniec našla ľudí, ktorí sa mojou tvorbou zaoberajú, sú ochotní pomôcť, vysvetliť, nasmerovať, posunúť ju ďalej. Vôbec to nie je samozrejmosť. Týmto patrí obrovské ďakujem. Za celý rok s albumom Nikdy hlavne Rolandovi a Hudobnému fondu, SOZA a Kultúrnemu a sociálnemu SOZA za finančnú podporu, veľmi si ju vážim. Vďaka patrí aj mojej rodine za to, že sa projekt Jana a ja stal bežnou súčasťou nášho života,“ ďakuje Jana.

NMR (foto: archív Jana a Ja)