BONBON VODOU A PIESNE O ŽIVOTE A SMRTI

Francúzske duo Bonbon Vodou na svojom druhom albume „Cimetière Créole“ prekvapilo svojimi horkosladkými baladami. Svojou hudbou modernizuje tradície, šansón a kreolský jazyk z ostrova La Réunion.

Oriane Lacaille je dcérou legendárneho akordeonistu a majstra rytmov sega z La Réunion. Od svojho otca sa naučila všetko o hudbe svojho rodného ostrova. Dnes je z nej perkusionistka so sklonom k hravým rytmom i speváčka s pôsobivým hlasom. S tunisko-francúzskym hudobníkom, ktorý si hovorí JereM, to bola láska na prvý pohľad. Ten ju dopĺňa svojimi chytľavými melódiami, ktoré vytvára najmä na strunových, alebo sláčikových nástrojoch.

Názov dua Bonbon Vodou znie rovnako sladko a magicky ako ich piesne

V posledných rokoch sa na hudobnej scéne objavili skupiny ako Grèn Sémé či Lindigo, ktoré inovujú hudobné tradície ostrova La Réunion. Mnohí hudobníci sa narodili alebo vyrástli vo Francúzsku, hoci ich korene ležia na tomto sopečnom ostrove. Bonbon Vodou sú tiež súčasťou hudobnej scény, ktorá spája obe kultúry. Ale spôsob akým to robia je jedinečný. V ich baladách počuť veľa nezvyčajných zvukov, pretože nehrajú na bežné hudobné nástroje.

Oriane si postavila bicie z plechoviek a plastových vreciek

JereM si vyrobil gitaru z olejničky a občas hrá na prerobené ukulele. Obaja však zdôrazňujú, že sa tieto zvláštne generátory zvuku vďaka nim stali skutočnými nástrojmi. Kreolský jazyk, v ktorom je väčšina piesní spievaná, zvyšuje fascinujúci účinok ich hudby.

Bonbon Vodou

Piráti a legendy

Hudba Bonbon Voudou znie síce optimisticky, no ich texty sú väčšinou náročnejšie. Spievajú o smrti, náraste extrémizmu, manželskom násilí i náboženstve. V piesni „Si Rogré“ vedie Oriane dialóg s predkom, ktorý bol otrokom. Názov albumu „Cimetière Crèole“ vystihuje toto porovnanie života a smrti, pretože je to aj názov najkrajšieho pirátskeho cintorína na ostrove.

La Réunion je najvzdialenejším ostrovom patriaci Európskej únii. Vďaka stále činnej sopke Piton de la Fournais má čierne pláže, ktoré evokujú scenériu k strašidelnému filmu.

Kreolské šansóny

Základom hudby dua Bonbon Vodou sú piesne postavené na rytmoch La Rèunion, sega a maloya. Za pomoci viacerých hosťujúcich hudobníkov vnášajú do svojej tvorby aj vplyvy severnej Afriky a New Orleans, čím kreolizujú francúzsky šansón a vdýchavajú mu nový život.

NMR (foto: press Bonbon Vodou)