JAZZANOVA A ICH OSVIEŽUJÚCE PIESNE Z BAZÉNA

Jazzanova - The Pool (Sonar Kollektiv, 2018)

Jazzanova - The PoolNa novom albume „The Pool“, berlínskeho kolektívu Jazzanova, boli zúročené jeho dlhoročné hudobné skúsenosti. Skupina sa tentoraz prezentuje so „živými“ hudobníkmi a na nových nahrávkach mieša soul, jazz, trip-hop, latinsko-americkú hudbu i afrobeat. Jednotlivé piesne vokálne podporilo celkovo až jedenásť rôznych hosťujúcich spevákov.

Pred 25 rokmi sa päť chlapcov z východného Berlína z terajšej skupiny Jazzanova spoznalo na blších trhoch, kde sa konala burza platní. Neskôr začali spoločne chodiť do hudobného klubu Delicious Doughnuts. Od tej doby sa ich láska k hudbe neustále rozvíjala. Jeden z členov neskorších Jazzanova pracoval ako moderátor v rozhlase, druhý ako tvorca remixov pre rôzne osobnosti z oblasti jazzu i world music, ďalší členovia sa venovali najmä štúdiovej práci. Pod názvom Jazzanova spoločne už viac ako dve desaťročia tvoria hudbu, v ktorej sa prelína downbeat, hip hop, dancefloor i jazz. Zvučné meno má aj ich vlastný label Sonar Kollective, ktorý existuje od roku 1997. Jazzanova vystupovali po celom svete vrátane Japonska, Brazílie, Južnej Afriky.

Práce na albume „The Pool“ trvali takmer desať rokov. Jeden z členov skupiny, producent Stefan Leisenring o tom povedal: „Soul, jazz, latinsko-americká, alebo africká hudba bude mať vždy vplyv na našu tvorbu. Vďaka reálnym hudobníkom začali mať naše nové piesne organickú štruktúru.“ Stefan Leisenring je zodpovedný za celkový zvuk nahrávok.

Jazzanova 2018Jeho kolega Axel Reinemer dôsledne vznikajúci materiál analyzoval už počas nahrávania v ich vlastnom nahrávacom štúdiu. Jazzanova si v priebehu rokov vybudovali početný klub spriaznených hudobníkov, ktorí sa na nahrávkach podieľali, či už vokálne, alebo inštrumentálne. Napríklad anglická hviezda Jamie Cullum spieva z malátnym, citlivým hlasom v popovej piesni „Let´s Live Well“, americký hip-hopový textár a spevák Oddisee rapuje v skladbe „Now“.

Jazzanova sú tiež neustálymi hľadačmi mladých talentov. Na albume „The Pool“ ich počuť hneď niekoľko. Soulový rocker Olivier St. Louis z Washingtonu presvedčil v piesni „Heatwave“. Jeho zaujímavý hlas je podfarbený kozmickým zvukom syntetizátorov a dunivými bubnami. Britská speváčka Charlotte OC predviedla svoje mnohotvárne schopnosti speváckeho umenia postaveného na rytmoch R´n´B v piesni „Everything I Wanted“. Toto stretnutie s mladými spevákmi kapele vyšlo na jednotku.

Leisenring o tom prehásil: „Každý hosť má iný charakter. Jednotlivé nahrávania som si užíval ako malé súkromné koncerty“. Na albume „The Pool“ vďaka farbám a tónom do seba štylisticky zapadá všetkých dvanásť piesní tak, ako keby to bol „dídžejský“ set.

Nové nahrávky znejú rôznorodo a skutočne osviežujúco, čo si budete môcť vychutnať aj v našom vysielaní. Dobrou správou je, že skupinu Jazzanova budeme môcť na živo vidieť aj na Slovensku. 13.9.2018 totiž vystúpia v bratislavskom klube MMC.

Róbert Gregor (foto: press)