JAZZANOVA JE SPÄŤ, NOVÝ ALBUM NAŽIVO PREDSTAVÍ V BRATISLAVE

Jazzanova 2018Nemecký nu jazzový projekt Jazzanova je späť. Aj keď to znie neuveriteľne, začiatkom leta vydá nový štúdiový album, na ktorý fanúšikovia zostavy čakali celú dekádu. Ďalšou dobrou správou je, že nahrávku s názvom The Pool predstaví Jazzanova na turné, v rámci ktorého zoskupenie znovu zavíta aj do Bratislavy. Berte do rúk papier a pero alebo smartfón a zapisujte si štvrtok 13. septembra, kedy sa ukáže v Majestic Music Clube (MMC) v Bratislave. Bude aj predkapela, ale o tom niekedy neskôr…

Jazzanova vznikla v roku 1995 v Berlíne ako zoskupenie producentov a dídžejov. O dva roky neskôr založilo label Sonar Kollektiv a v tom istom roku sa jej podarilo preraziť singlom Fedimes Flight, ktorý zaujal aj BBC. Producenti sa vo svojej tvorbe snažili ukázať novú, modernejšiu tvár jazzu, soulu a funky v kombinácii s elektronikou. Naplno sa im to podarilo na debutovom albumom In Between (2002). 

Po niekoľkých rokoch ale dospeli k zisteniu, že potrebujú nový, bohatší zvuk, a preto vytvorili projekt so “živými” inštrumentalistami na pódiu. Výsledkom bol ich druhý a až do tohto leta posledný počin Off All the Things (2008). V tom čase sa zásluhou festivalu W:lsonic Jazzanova konečne dostala aj na Slovensko. Po premiére v areáli bratislavskej Incheby v roku 2009 si projekt, s ktorým vtedy účinkoval americký soulový spevák Paul Randolph, mohli priaznivci vychutnať ešte štyrikrát – na sólo koncerte v MMC (2010), pod holým nebom na Pláži pod Ufom (2013 a 2014) a tiež mimo Bratislavy – v amfiteátri v Banskej Štiavnici (2014), kde vystúpili na festival BS City Beats.  

A čo sa v Jazzanove udialo odvtedy? Je pravdou, že niekoľko členov si v tom čase čiastočne dali pauzuz od hudby, založili si rodinu, no naďalej boli v spojení s fanúšikmi a pozorne vnímali dianie na klubovej scéne, z ktorej sami vzišli. To všetko vyústilo do diela, ktoré sami označujú ako najkomplexnejší album Jazzanovy.

            “Špecifický spôsob, akým sme používali sample, no aj spôsob ako sme v štúdiu pracovali s nástrojmi, sa podpísalo pod to, že sme dosiahli veľmi kompaktný zvuk,” povedal na margo chystanej nahrávky jeden z členov Stefen Leisering. Naznačil tak, že album bude skôr celistvou nahrávkou s jednotným zvukom ako kompilácia singlov, ktoré spolu majú len málo spoločného.

V tejto chvíli je z albumu The Pool k dispozícii jediná ochutávka – singel Rain Makes The River, ktorú vokálne obohatila Rachel Sermanni. Prvé komentáre singla hovoria o podobnosti s Portishead a odklone od tanečných kúskov z predchádzajúceho albumu (Let Me Show Ya alebo I Can See). Po prvý raz sa o tom komplexne presvedčíme 29. júna, kedy ich tretia štúdiovka oficiálne vyjde. Oveľa viac sme však zvedaví na živú formu tohto albumu, ku ktorej sa dostaneme na konci leta…

Ján Papač (foto: Georg Roske)