JESUS AND THE MARY CHAIN SA PO 19-TICH ROKOCH PRIPOMÍNAJÚ ALBUMOM DAMAGE AND JOY

Jesus And The Mary Chain - Damage And Joy (Artificial Plastic Records , 2017)

Jesus And Mary Chain patria medzi najväčšie legendy britskej nezávislej scény. Pochádzajú zo Škótska a s prestávkami dávajú o sebe vedieť od roku 1983. Jadro skupiny tvoria bratia Jim a William Reid, jej zostavou však v priebehu rokov prešla aj rada známych hudobníkov, ako napríklad Bobby Gillespie z Primal Scream, alebo John Moore, ktorý neskôr založil vlastný projekt Black Box Recorder. Jesus And Mary Chain mali vždy špecifický štýl – hlučné zvukové steny, gitarové, psychedelické. Ich koncerty sa hlavne v začiatkoch často menili na divoké vyčíňanie. Aj preto mala skupina po niekoľkých incidentoch zakázané účinkovanie v mnohých anglických kluboch.

The Jesus and Mary Chain vznikli v roku 1983. Ich prvý album Psychocandy vyšiel o dva roky neskôr. Stal sa veľkým hitom nezávislej scény. Druhý album Darklands (1987) sa dostal v britskom albumovom rebríčku na piate miesto – bol to ich najväčší komerčný úspech. Ich diskografiu ešte neskôr doplnili platne Automatic (1989), Honey’s Dead (1992), Stoned & Dethroned (1994). Doposiaľ posledným albumom Jesus And The Mary Chain bola platňa Muki z roku 1998. Krátko po jej vydaní sa bratia pohádali a skupina sa rozpadla.

V roku 2007 Jesus And Mary Chain nečakane vystúpili na festivale Coachella. Definitívne sa na koncertné pódiá vrátili až vlani spomienkovým turné venovanom albumu Psychocandy. Vtedy zrejme vznikla myšlienka nahrať nový album. Novinka Damage And Joy je ich siedmym štúdiovým albumom. So skupinou na ňom spolupracoval producent Youth, zakladajúci člen a basgitarista Killing Joke. Vypomáhali aj bubeník Brian Young a basgitarista Phil King, pôvodne zo skupiny Lush. Pilotným singlom albumu Damage And Joy sa stala skladba Amputation. Pár týždňov pred oficiálnym vydaním albumu skupina zverejnila ďalší singel s názvom Always Sad, s hosťujúcou speváčkou Bernadette Denningovou. Na albume sa celkovo nachádza 14 skladieb. Nedá sa o nich povedať, že sú zvlášť prekvapivé, starých fanúšikov Jesus And The Mary Chain ale zrejme potešia. Okrem spomínaných singlov nad priemer vytŕčajú piesne Get On Home a All Things Pass.. Za pozornosť stojí aj skladba Song For A Secret s hosťujúcou speváčkou Isobel Campbell. V piesni Black and Blues môžete započuť hlas speváčky Sky Fereira. Napriek stále nie najlepším vzťahom bratov Reidovcov, skupina Jesus And Mary Chain potvrdila, že ešte nepatrí do starého železa a že vie zložiť skladby, ktoré obstoja aj v súčasnej konkurencii britského rocku.

Róbert Gregor (foto: press)