JOHNNY MARR NA ALBUME CALL THE COMET HĽADÁ NOVÝ IDEALIZMUS

Johnny Marr – Call The Comet Johnny Marr – Call The Comet (New Voodoo Records 2018)

Johnny Marr sa od rozpadu The Smiths v roku 1987 dlho odhodlával k sólovej kariére.

Po spolupráci s rôznymi hudobníkmi napokon v roku 2003 vydal Johnny Marr prvý album The Messenger, na ktorý o rok neskôr nadviazal titulom Playland. Tento mesiac vo veku 54 rokov Marr predstavil svoj najvyzretejší tretí album.

Call Comet nie je celkom koncepčným albumom, ale zjednocujú ho spoločné témy blízkej budúcnosti.

Marr sa v nich väčšinou zaoberá myšlienkou alternatívnej spoločnosti. Postavy v skladbách na albume Call The Comet hľadajú nový idealizmus. Aj keď v nich badať i negatívne prvky zdá sa, že ich autor reaguje pozitívne na súčasnú éru intenzívneho rozdelenia a turbulentnej neistoty tým, že vykresľuje lepší zajtrajšok.

Johnny MarrTalentovaný hudobník, ktorým Johnny Marr nepochybne je, rozvíja svoje texty a tiež zdokonalil svoj spevácky prejav.

V porovnaní s Morrisseym nie je typickým frontmanom, hoci sa nikdy nezmieril s tým, že bude outsiderom. Album „Call The Comet“ si produkoval sám a obsahuje 12 piesní. Nahral ich za asistencie svojej kapely v Crazy Face Studios v Manchestri.

Album otvára pieseň „Rise“, v ktorej okrem gitarových liniek počuť aj zvuk syntetizátorov.

Marr v nej spieva o pravde a o osude. V Piesni Tracers pokračuje v sci-fi vízii a poslucháčov vyzýva na spasenie duší uprostred padania kométy na planétu Zem.  Skladba „Hi Hello“, ku ktorej bol zverejnený prvý videoklip, je svojou náladou blízko k tomu, čo voľakedy hrali The Smiths. Má pritom futuristickú atmosféru a poháňa ju motorický rytmus. Marr v nej spieva: „Vezmite rýchle svetlo do skutočného sna“. Pieseň „Day In Day Out“ s využitím klasickej gitary vyznieva tradičnejšie a má chytľavú melódiu. „Walk into the Sea“ je asi najviac experimentálnou skladbou na albume. Počuť v nej zvuk klavíra a jej text naznačuje krst nového života. V skladbe „Bug“ pre zmenu Marr odmieta pravicovú ideológiu.

V porovnaní s niektorými kontraverznými komentármi, ktoré mal Johnnyho kolega Morrissey v posledných rokoch, Johnny Marr ponúka víziu humánnejšej a liberálnejšej budúcnosti.

Navyše jeho nové piesne sa svojou kvalitou vynímajú medzi súčasnou prevažne konvenčnou britskou rockovou produkciou. Radi Vám preto niektoré z nich naservírujeme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Johnny Marr)