JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER – ÚPLNE INÝ FOLK AKO JE V ANGLICKU BEŽNÝ

Josienne Clarke & Ben Walker - Seedlings AllJosienne Clarke & Ben Walker – Seedlings All (Rough Trade 2018)

Kategorický názor puritánov – nebláznite, toto v žiadnom prípade nie je anglický folk – sa u Josienne a Bena ocitá v protipóle ocenení a názorov kapacít: niekoľko nominácií a nakoniec aj víťazstvo v BBC Folk Awards, nebývalý úspech v ankete magazínu fRoots o najlepší svetový album a osobne vyjadrené uznanie od Roberta Planta, Cerys Matthews alebo Richarda Thompsona.

A čo najviac nadšenie okolo dvojice podčiarkuje? Že svoje albumy vydáva u kultového rockového labelu Rough Trade, kam ju priviedol sám majiteľ Geoff Travis, pretože Josienne podľa neho skrátka píše „skladby, ktoré usporiadajú vašu vnútornú emocionálnu krajinu“.

Josienne Clarke & Ben WalkerOdborníkov nezaujali len veľkolepým zvukom, možno sa domnievať že všetci ocenili hlavne ich postupný vývoj od pôvodných „akustikov“ k náročnejšie uvažujúcim nadčasovým skladateľom a aranžérom. Skoro všetky skladby nového albumu zložila Josienne. Premýšľa v nich o svojich neistotách, strachu z neúspechu a nafúknutom umeleckom egu, kedy si kladie otázku, či jej to všetko stále stojí za to.

Skladba „Chicago“ potom vychádza z osobného zážitku. Po dlhej a zložitej ceste prišli na koncert do mesta a sotva sa stačili pripraviť, už mali ísť na pódium. Stihli to, lenže v sále nikto nesedel. Publikum skrátka nedorazilo. „Sedela som naštvaná v bare, popíjala bourbon a hovorila si, toto už nikdy, to nemáme za potrebné. Potom som si však uvedomila, že nepatríme medzi hviezdy, nie sme žiadni Beatles a každý musí nejako začínať, „opísala svoje rozpoloženie Josienne.

Jiří Moravčík (foto: press)