SUNNY JAIN – IND ALEBO INDIÁN?

Aké to je, keď si Inda pletú s Indiánom a podsúvajú mu symbol Ameriky, stelesňovaný ozbrojeným kovbojom?

Sunny Jain je hráč na bubon dhol a zároveň Newyorčan narodený indickým rodičom. Má preto dobrý dôvod pouvažovať: „Prisťahovalec pre mňa stelesňuje kovboja dneška, so všetkým jeho úsilím o slobodu.“

Boll-Holly-curry-spaghetti western.

Prepáčte zložité slovné tvary, ale: po prvé Sunnyho pelmel na albume „Wild Wild East“ pod náporom surfových gitár, vypätého indického vokálu speváčky menom Ganavya a rachotu dholu sa nedá bez preháňania ani inak opísať, a za druhé, vlastne to sedí.

Dve skladby z bollywoodských trhákov, ktoré mal v obľube jeho otec, Sunny na album prevzal, pretože zároveň vyrastal na Morriconeho spaghetti westernoch. Všetko ale preplietol ako vianočku.

Tým to nekončí: líder rock dhol’n’brass bandu Red Baarat do vianočky namiesto hrozienok zapiekol freejazz, post-punk a náboženské piesne.

Ešte stále na to nemáte chuť? Nie? Dobre, je to na vás.

Navrch totiž nasypal Sunny hip hop a raper Haseeb v skladbe „Red, Brown, Black“ seká slová o rasistických kovbojoch, čo sú pre neho dnes v Amerike policajti, „ukladajúci čierne deti do truhiel“.

Tak radikálne vyostrený album to ale zase nie je, v ostatných skladbách sa spieva v hindčine, takže si Sunnyho debut užívate hlavne hudobne a stojí to veru za to. A s Red Baarat to nemá zase až tak veľa spoločného, teda až na tú psychedéliu (v nekompromisnej skladbe „Brooklyn Dhamal“ je dobré sa k niečomu radšej priviazať).

V rozsiahlej prílohe albumu kovbojov Sunny zamenil za prisťahovalcov. Nájdete v nej aj rodinnú históriu a jej presun z Pandžábu do Ameriky.

Sunny podrobne vysvetľuje, čo ho k tomu viedlo a napríklad skladba „Imigrant Warrior“ je hlavne poctou zosnulému otcovi aj nekonfliktnou oslavou odvahy odísť z vlasti a začať v inej krajine odznovu.

Milostná pieseň „Hai Apna Dil to Aawara“ pochádza zo starého bollywoodskeho filmu, Sunny ju s gitaristom Gray McMurrayom ale previedol do country valčíkového cajdáku, kedy si dokážeme Ganavyu predstaviť na priedomí po kovbojsky ševeliť: „Moje srdce je ako padajúca hviezda“.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Sunny Jail)