Mexická skupina Karen y Los Remedios je známa svojou jedinečnou zmesou cumbie a downtempa. Jej nový album „Silencio Remixes“ by sa mohol páčiť aj všetkým priaznivcom elektroniky.

Na čele skupiny Karen y Los Remedios stojí teoretička v oblasti umenia a sociálnych vied Ana Karen Barajas, ktorá je zároveň speváčkou a skladateľkou. Spolu s producentom Jionim, pôsobiacim v Mexico City a gitaristom Guillermom Berbeyerom (Z.A.M.P.A.) vytvárajú osobitý zvuk, ktorý obsahuje prvky cumbie, trip-hopu a jemných elektronických beatov. Po niekoľkých rokoch samostatného pôsobenia na mexickej alternatívnej scéne sa rozhodli spojiť do spoločného projektu.
Hoci sa hudobný vzťah medzi Karen a Jionym začal v roku 2009, až v roku 2016 sa obaja rozhodli spolupracovať na inštrumentálnom EP „Dónde Dormir“. Vydalo ho vydavateľstvo VAA (Varios artistas), ktorého bol Jiony spoluzakladateľom. Tento label sa špecializuje na elektronickú hudbu od nu-jazzu, techna, funku, trip hopu až po tradičnú latinsko-americkú hudbu spojenú s elektronikou. Projektu Z.A.M.P.A. tam vyšlo prvé EP, no neskôr bola jeho aktivita začlenená do aranžmánov Karen y Los Remedios.
Mystický hudobný mix
V Kareninom zvučnom hlase počuť zraniteľnosť, kontempláciu i túžbu. Jej piesne majú chameleónske základy, ktoré vychádzajú z cumbie i peruánskej psychedelickej hudby. V jej tvorbe miestami počuť i balady, afro-latinské rytmy, reggaeton a elektronické zvuky dream-popu, trip hopu či downtempa. Pestrý hudobný mix navodzuje boj s hlasmi v hlave, pričom na tanečnom parkete môžete odháňať duchov minulosti tým, že oddávate svoje telo tancu.
„Miesto, kde ticho je rovnako významné ako zvuk. Preto naše témy súvisia s procesom cítenia ako zamilovanosť, rozčarovanie a podstata života.“
Skupina Karen y Los Remedios doteraz vydala dve EP: „Botanas, Vol15“, vydané v roku 2020 na značke Shika Shika s dominujúcou cumbiou a o rok nesôr experimentálne EP „Recuerdos de Expiación“ bližšie k Lo-fi hip hopu. Po procese introspekcie počas pandémie skupina nahrala svoj prvý album s názvom „Silencio“ s deviatimi skladbami a dvomi bonusmi „Canario“ a „Presagio“, ktoré sa nachádzali na ich prvom EP.
Podľa kapely bolo zámerom „hovoriť o chvíľach, keď sa zastavíme, zamyslíme nad sebou a zistíme čím trpí realita. Je to zraniteľnosť, ktorá sa nachádza, keď v mysli nie je žiaden zvuk, keď hovoríme z úprimnosti našich túžob, emócií a pocitov.“ Melencholický Album „Silencio“ v časoch osamelosti vyzýval k tancu a navrhoval cestu uzdravenia.
Nové remixy
Zremixované nahrávky na albume „Silencio Remixes“ vychádzajú dva a pol roka po vydaní pôvodného albumu. Kapela tentoraz na nich spolupracovala s ďalšími umelcami, ktorí ich vďaka rôznym národnostiam spojili do rôznych hudobných žánrov.
Z Hondurasu pochádza niekoľkonásobný držiteľ ceny Grammy Trooko, ktorý v minulosti spolupracoval s hudobníkmi ako Bad Bunny, Bomba Estéreo a Thalía. Dan Solo. Tonga a Conga sú dvaja etablovaní mexickí producenti, ktorí okrem produkcie vlastných hudobných projektov vynikli tiež vďaka spolupráci s množstvom ďalších umelcov. Barzo a duo Estación Subtrópico, zastupujúce Kostariku, respektíve Dominikánsku republiku, do svojich remixov vnieslo tradičné i elektronické prvky.
Bernardo Pérez prezentujúci sa pod pseudonymom Real Suabidad priniesol na túto kompiláciu jedinečný štýl, ktorý spojil zvukový dizajn a syntetizátory, ako to bolo možné vidieť v jeho projektoch ako Bicho Blanco a The Guadaloops. Zoznam dopĺňajú producenti, ktorí sa výrazne podieľali na zvuku elektronickej cumbie, Orihuela M.S.S. z Puebly, El Keamo z Kalifornie a Camilo Lara z Mexican Institute of Sound.
Mimoriadne pôsobivé bolo aj vystúpenie skupiny Karen y Los Remedios v programe YouTube kanála KEXP, takže nastal čas pristaviť sa pri jej tvorbe aj v rubrike „Album týždňa“ v našom vysielaní.
NMR (foto: press)