MEXICAN INSTITUTE OF SOUND: ALGORITMUS TRVAJÚCI 20 ROKOV

Hudobný projekt Mexican Instite Of Sound od roku 2004 vedie producent, remixér a someliér samplovania Camilo Lara. Pod názvom „Algo​-​Ritmo : Mexican Institute of Sound Hits 2004​-​2024“ mu teraz vychádza retrospektívna kompilácia oslavujúca 20 rokov na hudobnej scéne.

Camilo Cara

Skutočne zaujímavých postáv sa na súčasnej hudobnej scéne nenachádza veľa, no Camilo Cara svojskou postavou rozhodne je, a to nielen svojim vzhľadom, ale i kariérou a tvorbou.

Je rodák z Mexico City, v 90-tych rokoch tam zastupoval vydavateľstvo EMI Mexico. V roku 2001 z EMI odišiel a spoločne s priateľom založil vydavateľstvo Suave Records, ktorému sa podarilo vydať úspešný soundtrack k filmu „Y Tu Mamá También“ od Alfonsa Cuarona.

Po sporoch so svojim spoločníkom toto vydavateľstvo opustil a následne nastúpil na pozíciu viceprezidenta a šéfa marketingu v spoločnosti A & R. Pod jeho hlavičkou sa mu podarilo podpísať zmluvu s úspešnou alternatívnou skupinou Plastilina Mosh a ďalšími perspektívnymi umelcami rozvíjajúcej sa mexickej indie scény. Pracoval aj ako dídžej a remixoval nahrávky pre skupiny Placebo, Le Hammond Inferno, Interpol, Becka a ďalších umelcov.

S Mexican Institute Of Sound (MIS) nahral sedem albumov. Okrem toho je známy tiež z projektov Nortec Collective, Kinky, Compass a Mexrrissey, ktorý svojrázne interpretoval piesne The Smiths a Morrisseyho. Toľko stručne k jeho kariére a môžeme sa presunúť k novej kompilácii, ktorá bilancuje dvadsaťročné pôsobenie na hudobnej scéne.


Dvojalbum s 24 nahrávkami

Titul „Algo​-​Ritmo : Mexican Institute of Sound Hits 2004​-​2024“ sumarizuje to najlepšie z dvadsaťročného pôsobenia projektu Mexican Institute of Sound. Niektoré piesne možno budete poznať, no nezaškodí si ich pripomenúť. Mieša sa v nich cumbia, punk, hip-hop, elektronika a celé čaro im dodáva aj to, že vznikli väčšinou priamo v Mexico City.

Album obsahuje dve úplne nové skladby a to „Stop!“ s hosťujúcou speváčkou menom Ceci Bastida pôsobiacej v Los Angeles a „Bolero“ s kolumbijskym spevákom Estemanom! a speváčkou Foudeqush z Mexika.

Pod produkciu niektorých nahrávok je podpísaný americký zvukový inžinier Dan the Automator, známy zo spolupráce s Gorillaz, Primal Scream, Kasabian a ďalšími úspešnými skupinami.

Nie je ľahké zhrnúť dvadsať rokov kariéry tohto projektu, no jeho existencia mu vyniesla jednu cenu Grammy a štyri nominácie na Latin Grammy. Camilo Lara produkoval album skupiny Los Ángeles Azules, čím sa pričinil o to, aby sa stal najpredávanejším mexickým albumom za posledných dvadsaťpäť rokov a osemkrát diamantovou platňou. Produkčne sa tiež podpísal pod nahrávky speváčok Lila Downs a Norah Jones, či skupiny Band of Horses.

Ešte nepoznáte tvorbu Mexican Institute Of Sound? Je na čase sa s ňou konečne zoznámiť! Môžete tak učiniť aj prostredníctvom nášho živého vysielania na platforme Mixcloud, pretože v tomto týždni bude rezonovať v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: press Camilo Lara)