KARIMOUCHE – DÁMA KULTIVOVANÉHO ŠANSÓNOVÉHO HIP-HOPU

Karimouche-ActionKarimouche – Action   ( Blue Line / 2015 )

Tie monštrá nás chcú rozdeliť a vytvoriť nenávisť voči moslimom. Sekta fundamentalistického islamského slova mi hlboko vadí. Nežiadam vás milovať moslimov, ale rešpektujme sa. Nenávisť a násilie nikdy nič nevyrieši. Snažme sa stavať mosty, nie hrádze!  – hovorí 38-ročná Carima Amarouche, alias Karimouche z francúzskeho Lyonu.

Je vyhlásenou krstnou matkou AFEV, francúzskeho zväzu, ktorý bojuje proti nerovnosti v chudobných štvrtiach.

Karimouche

Narodila sa vo Francúzsku, jej predkovia pochádzajú z Maroka. Dnes je speváčkou, herečkou, tanečnicou, kostýmovou výtvarníčkou.

Počas dospievania, som počúvala Jacquesa Brela, Édith Piaf, Björk, Pauline Croze, Camille a Java. Dávala som krajčírske lekcie a dostávala lekcie spevu. Potom som začala účinkovať v One woman show, v divadlách a kaviarňach. Pomohli jej priatelia so slávnej francúzsko-alžírskej skupiny Zebda. Dnes má za sebou 400 koncertov a dva albumy, priazeň kritikov, fanúšikov. Jej najnovší album Action, produkovaný akordeonistom Lionelom Suarezom, obsahuje piesne, v ktorých sa strieda šansón s hip-hopom, tangom, blues, beatboxingom (niekedy s dvomi bearboxermi), humor s dezilúziou, výrazová ľahkosť s vážnosťou, fantazijnosť impresionistickej filmovej hudby s hip-hopovou atmosférou.

A to sú dôvody, prečo sa oplatí prinajmenšom otestovať hudbu tejto dámy francúzskej hudby. Nehovoriac o tom, že Karimouche je dobrá speváčka (i keď sama seba nepovažuje za speváčku) a v pasážach niektorých skladieb pripomenie Zaz.

Miroslav Potoček (foto: press Karimouche)