Speváčke a skladateľke Kataríne Koščovej vychádza po piatich rokoch nový album s názvom Hranica dažďa v spriaznenom vydavateľstve Slnko Records.
Klavír, sláky, akordeón, gitara, klarinet a charizmatický hlas. Také je nástrojové obsadenie novinky uznávanej hudobníčky, ktorá je výsledkom autorskej spolupráce s klaviristom Danielom Špinerom. Nové pesničky odznejú prvýkrát naživo v podaní deviatich muzikantov presne o mesiac, 11. novembra, na koncerte v prešovskej Scale.
Je to už 15 rokov, odkedy bola Katarína Koščová v historicky prvej slovenskej Superstar. Jej tvorba sa odvtedy zmenila na nepoznanie. Prešovská speváčka prešla od stredného prúdu k intímnemu pesničkárstvu s nádychom šansónu, folku či jazzu. Spolupracovala s Vojtěchom Dykom, Michalom Horáčkom, Martinom Husovským aj Geišbergovcami. V prvom rade však našla vlastný autentický zvuk a niekoľkoročným neúnavným koncertovaním si vybudovala verné publikum.
„Potrebovala som si nájsť svoju cestu a celé to chvíľu trvalo. Vedela som síce, čo nechcem, ale nevedela som úplne presne, čo chcem. Dostala som sa do takého štádia, keď som si povedala, že buď to úplne celé zmením, prekopem a urobím podľa seba, alebo sa hudbe nebudem venovať vôbec,“ spomína na ťažšie, už zažehnané obdobia Katarína Koščová.
Jednou z kľúčových osobností sa pre ňu stal klavirista Daniel Špiner, s ktorým speváčka spolupracuje dodnes. Práve najnovší album Hranica dažďa predstavuje doteraz ich najvýraznejšiu autorskú synergiu.
„Dano vie výborne odhadnúť, čo od hudby chcem a vie to pretaviť do reálnych tónov. Lebo ja sa necítim ako muzikant. Vymyslím si melodickú linku, mám nejakú predstavu ako by to asi malo vyzerať a potom mu poviem, Dano toto urobme asi takto. On potom z môjho nehudobného bľabotania vždy dokáže spraviť to, čo si predstavujem,“ komentuje Katarína novú tvorbu s pokorou.
To, ako si Katarína Koščová a Daniel Špiner sedia po muzikantskej aj ľudskej stránke, je na aktuálnom albume cítiť.
Hranica dažďa pokračuje v už overenej kombinácii – charakteristická farba hlasu sa prepája s klavírnym podkladom, ktorý vytvára ideálny soundtrack k jesennej melanchólii. Ďalšie zvukové stopy, sláky, akordeón, gitary aj klarinet sú namiešané citlivo a prím hrajú skôr komornejšie, downtempové kompozície. Minimálne v dvoch skladbách sa však vyskytnú aj trojštvrťové výzvy do tanca.
Silným momentom budú určite pripravované koncerty, na ktorých sa predstaví kompletná zostava deviatich hudobníkov, ktorá sa podieľala aj na nahrávaní albumu
Alexander Čerevka (foto: Vlastimil Slávik)