MARIAMA – ZVUKOVÁ ROZMANITOSŤ NA ALBUME „LOVE, SWEAT & TEARS“

Mariama – Love, Sweat and Tears (Musthave / Membran 2019)

Nemecká popová speváčka Mariama predstavuje na novom albume lyrickú jemnosť, hlboké osobné postrehy a rozmanitú hudbu na pomedzí popu, soulu a dubu.

Mariama 2019

Mariama sa narodila v meste Freetown, v africkom štáte Sierra Leone. Keď mala jeden rok, tak sa so svojou mamou Bergisch Gladbachovou presťahovala do jej rodného domu v Nemecku. V šestnástich rokoch začala na akustickej gitare skladať svoje prvé piesne. O dva roky neskôr získala prvé scénické skúsenosti s účinkovaním v muzikáli. Neskôr spievala v sprievodnej skupine, pôvodom tiež afrického speváka, menom Ade Bantu. V roku 2012 v londýnskych RAK štúdiách spolupracovala s produkčným tímom Bacon & Quarmby, ktorý v minulosti produkoval nahrávky hudobníkov ako Ziggy Marley, Finley Quaye a ďalších. Výsledkom tejto spolupráce je prvý úspešný album „Easy Way Out“.

Druhý album Mariamy „Love Sweat & Tears“ je zameraný na lásku. Speváčka, textárka a skladateľka sa o nej vyjadruje v rôznych podobách. Neexistuje žiadny emocionálny stav, ktorý je príliš krátky: „Zámer bol začať trochu so slzami a potom končiť láskou,“ hovorí Mariama o základnej myšlienke svojho nového albumu. „A nakoniec, negatívne pocity by mali ustúpiť pozitívnemu základnému pocitu.“

Vždy na cestách

Mariama je neustále v pohybe. Nedávno sa z Paríža presťahovala späť do Kolína nad Rýnom, kde vraj môže znova dobre spať a objavovať mesto novými očami. Kolín je ako veľká dedina, má veľa podôb a dôležitú hudobnú scénu. Mariama sa rada často presúva aj na iné miesta a zážitky z cestovania prenáša do svojej hudby. Vďaka tomu majú jej piesne rozmanitý zvuk.

Ľahkosť a melanchólia

Nie je jednoduché slovami popísať zvukový svet speváčky Mariama. Dominuje v ňom výrazný spev, silné melódie, elektronické i akustické nástroje. Piesne albumu „Love Sweat & Tears“ evokujú ľahkosť a melancholické momenty, a preto niektoré z nich budete počuť aj vo vysielaní New Model Rádia.

Róbert Gregor (foto: press Mariama)