KATARÍNU MÁLIKOVÚ HRAJÚ V PRESTÍŽNOM AMERICKOM AJ BRITSKOM RÁDIU

Nestáva sa často, aby slovenská hudba, navyše so slovenským textom, znela z éteru verejnoprávneho anglického či amerického rádia.

Speváčke a skladateľke Kataríne Málikovej sa to podarilo rovno v jednom týždni, keď svojou tvorbou zaujala najprv dramaturga rešpektovanej stanice KEXP zo Seattlu a dnes zažije britskú premiéru na BBC Radio 6 Music. Skadby, ktorým sa dostalo cenného medzinárodného uznania, pochádzajú z nedávno vydaného albumu Postalgia.

„Na svojom druhom albume sa Máliková vydáva na cestu za hranice tradičnej ľudovej hudby, ponára sa do temných zákutí ženskej duše a skúma efemérnosť romantických vzťahov, minulosť a nuansy detských spomienok,” píše sa na webe KEXP v suvislosti s pesničkou Vodník. Jeho dramaturg Kevin Cole pieseň zaradil do pravidelného podcastu „Skladba dňa“, ktorý s priemerným počtom 600 000 stiahnutí patrí medzi najpopulárnejšie relácie americkej stanice.

Kultové rádio z mesta Seattle, známe živými nahrávkami kapiel ako Arctic Monkeys, Florence and the Machine či The XX, ďalej o Málikovej rozpráva ako klaviristke s klasickým hudobným vzdelaním, ktorá experimentuje s elektronikou. Chváli tiež dynamiku a rozsah jej hlasu.

Okrem KEXP Katarína Máliková (už po druhýkrát) zaujala aj renomovanú anglickú novinárku, dídžejku a moderátorku britského verejnoprávneho rádia BBC Radio 6 Music, Mary Anne Hobbs. Už pred tromi rokmi Mary Anne Hobbs hrala pesničku Pustvopol z rovnomenného debutu slovenskej skladateľky. Tento piatok mienkotvorná moderátorka do svojho playlistu zaradí skladbu Ústa, ktorá odznie v rámci rannej relácie od 10:30. Hobbs Málikovú požiadala aj o anglický preklad textu a okrem pesničky odznie tiež krátky rozhovor so speváčkou.

Katarína Máliková (1990) pochádza z Polomky na Horehroní. Mladá a ambiciózna skladateľka rozvírila domáce aj zahraničné vody už svojím debutom Pustvopol (2016), na ktorom originálnym spôsobom spojila moderné aranžmány slovenských ľudových piesní s vlastnou tvorbou. Album si vtedy všimli aj v rebríčku World Music Charts Europe, kde vo výročnom hodnotení obsadil 23. miesto z takmer ôsmich stoviek nahrávok. Na aktuálnom albume Postalgia autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom. Naživo sa najbližšie predstaví v Prešove, Martine a Prahe.

Alexander Čerevka (foto: Barbora Dolinajová)